Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejlepší filmy v roce 2017. Těchto 10 snímků jste si nesměli nechat ujít

Redakce

Redakce

12. 1. 2018

Rok 2017 je už u konce, pořád ale máte možnost dohnat ty nejlepší filmy, jaké promítala česká a světová kina. Podívejte se na náš seznam, jestli jste nějaký snímek nepropásli!

La La Land (La La Land)

Muzikál ověnčený několika cenami včetně šesti Oscarů nemůže na našem seznamu chybět. Skvělé písně, náročná choreografie a kvalitní herci jsou navíc doplněni retro atmosférou jako ze zlatých dob Hollywoodu.

Film pojednává o milostném vztahu talentovaného pianisty a stejně talentované herečky, kteří se snaží prorazit v šoubyznysu. Když se jednomu daří, druhý se potácí v životě, jaký si nepředstavoval. Jak vyvážit své sny a lásku?

V hlavních rolích se objevili Ryan Gosling a Emma Stone, zástupci mladší generace v Hollywoodu, kteří na sebe v poslední době opakovaně upozorňují. Oba si za svůj výkon odnesli nominaci na Oscara, kterou Emma dokonce i proměnila v cennou sošku. Úspěšný muzikál režíroval tehdy jednatřicetiletý Damien Chazelle.

Místo u moře (Manchester by the Sea)

Další film, který zabodoval na loňských cenách Oscar. Sošku si odnesl představitel hlavní role Casey Affleck a režisér Kenneth Lonergan. Tentokrát ale nejde o žádný rozjuchaný muzikál. U tohohle snímku se moc smát nebudete.

Hlavní hrdina Lee zjistí, že po smrti staršího bratra dostal na starost svého synovce. I když se sebevíc snaží, nedokáže šestnáctiletého chlapce zkrotit a zároveň se poprat s vlastní minulostí. Přestěhoval se totiž zpět do městečka, kde se narodil a vyrůstal. A čeká tu na něj několik bolestných vzpomínek.

Casey Affleck předběhl svého staršího bratra Bena a jako první si odnesl za své herectví Oscara. Film Místo u moře navíc boduje chladnou kamerou a skvěle napsaným scénářem.

Přízrak (A Ghost Story)

Tento nezávislý snímek byl sice v Česku k vidění jen na filmovém festivalu v Karlových Varech, přesto by byla velká škoda nechat si ho ujít. Navíc tu můžete znovu vidět Caseyho Afflecka, byť v podstatně jiné roli. Po jeho boku exceluje Rooney Mara.

Byli spolu šťastni, pak se ale něco přihodilo a to je navždy odloučilo. Nebo ne? O ději filmu Přízrak se těžko vypráví, abyste nebyli ochuzeni o jeho bolestný, ale zároveň každému nějak blízký vývoj.

Film je to krátký, jednoduchý, s občas přehnaně dlouhými scénami. Budete ale nad ním dlouho přemýšlet. Režisér David Lowery netočí líbivé snímky a už s prvním Ain’t Them Bodies Saints dal najevo, že má smysl jeho tvorbu sledovat.

Paterson (Paterson)

I tento film byl k vidění v Karlových Varech, ovšem už v roce 2016. Až loni se dostal do běžné české kinodistribuce, a pokud jste ho minuli, je to velká škoda.

Znovu v něm nenajdete moc akce a napětí, zato na něj jen tak nezapomenete. Adam Driver, kterého diváci znají spíš jako Kylo Rena z Hvězdných válek, coby Paterson řídí autobus a vedle toho píše básničky. Se svou přítelkyní se snaží poprat se s životem a nepřestat se milovat.

V tomhle filmu uvidíte, jak i všední krása je pořád krása. Nejsou potřeba různé časové roviny ani velké pointy. Někdy si člověk popláče u něčeho, co sice není smutné, ale prostě nádherné.

Dunkerk (Dunkirk)

Války nejsou plné hrdinů a film není potřeba točit jen o napínavých bitvách. Režisér Christopher Nolan si vybral náročné téma evakuace vojáků z francouzských pláží Dunkerku během druhé světové války a uchvátil tím nejednoho diváka.

Děj je jednoduchý – sledujeme stahování vojáků na pozadí tří mikropříběhů. V prvním se mladý voják snaží utéct před nepřítelem, ve druhém skupina britských civilistů připlouvá na své malé lodi zachránit alespoň pár vojáků a v posledním se střelec RAF, ztvárněný Tomem Hardym, snaží ochránit své kolegy před nálety Němců.

Režisér Nolan si jako vždy pohrává s časem a jeho vnímáním divákem. Do toho skladatel Hans Zimmer přidává dunivou hudbu, které se snad ani hudba nedá říkat. A vše je završeno skvělým zážitkem, kdy boje stíhaček vidíte na obrovském plátně. Jestli jste měli loni vidět něco v kině IMAX, tak právě Dunkerk.

Thor: Ragnarok (Thor: Ragnarok)

Loni bylo k vidění hned několik komiksových filmů. Ať už šlo o Wonder Woman, druhé Strážce galaxie nebo Ligu spravedlnosti, žádný se moc nevymykal. Kromě nového dílu Thora.

Novozélandský režisér Taika Waititi není úplně ta volba, kterou byste od velkého filmového studia očekávali. Je známý ujetými, podivně zábavnými filmy. Tady dostal na starost jeden z mnoha dílů z vesmíru Avengers a dodal mu punc něčeho, co je prostě jiné.

To, že bůh hromu ztvárněný Chrisem Hemsworthem má ostříhané vlasy, je úplně to nejmenší. Hned na začátku přijde o své mocné kladivo. Bez své největší zbraně se však snaží zabránit konci světa tak, jak ho známe – Ragnaroku. Povede se mu to? Během sledování filmu se nejednou zasmějete a uvidíte i řadu známých herců v nečekaných cameích.

Wind River (Wind River)

Zato u tohohle snímku se nezasmějete ani náhodou. Mrazivé drama ze severu Spojených států pojednává o vraždě indiánské dívky a naznačuje, jak původní obyvatelé Ameriky žijí v moderní době.

Asi nejtalentovanější sestra z klanu Olsenových Elizabeth tu ztvárnila mladičkou agentku FBI, která dostala na starost případ, do kterého se nikomu moc nechtělo. O indiány není mezi bělošskými agenty velký zájem, navíc je ve Wyomingu nesnesitelná zima. Aby hrdinka případ vyřešila, zjistí, že bude potřebovat pomoc tamního stopaře s tváří Jeremyho Rennera.

Režisér Taylor Sheridan už dříve uchvátil temným thrillerem Sicario o drogových kartelech, který napsal. Teď ukázal, že i v křesle režiséra s ním musíme počítat. Wind River je nepříjemný film, který ale budete chtít za každou cenu dokoukat. Ať už kvůli postupně se vyvíjející zápletce, nebo sympatickým postavám.

Blade Runner 2049 (Blade Runner 2049)

Zmíněný tři roky starý snímek Sicario natočil Kanaďan Denis Villeneuve. Nedávno ukázal, že si umí skvěle poradit i s materiálem na větší sci-fi, když natočil Příchozí. A tak není divu, že loňské pokračování kultovního filmu Blade Runner se vydařilo.

Snímek se odehrává třicet let po událostech předchozího sci-fi od režiséra Ridleyho Scotta. Hlavní hrdina s tváří Ryana Goslinga je opět policista, který pátrá po replikantech. Od začátku ovšem s jistotou víme, že ani on sám není člověk. Co když ale začne pátrat i po dávném blade runnerovi Ricku Deckardovi (Harrison Ford), který byl v předchozím dílu?

Nový Blade Runner možná nemá úplně precizní scénář, ale stejně jako jeho předchůdce ukazuje temnou budoucnost tak, jak by klidně mohla vypadat. K tomu si připojte výbornou hudbu a pomalé tempo, na které v hollywoodských filmech jen tak nenarazíte, a máte výborné sci-fi s myšlenkou a atmosférou.

matka! (Mother!)

Nový počin režiséra Darrena Aronofského, který stál třeba za filmy Fontána nebo Černá labuť, sklidil rozporuplné reakce. Někteří diváci mu vyčítali komplikovanost, nudu nebo nelogičnost.

Možná ale právě vy budete v tom druhém táboře, který si ve filmu dokáže najít podobenství ať už náboženské, nebo environmentální. Matka! ukazuje příběh manželského páru, kterému se do domu nastěhují nezvaní hosté. A začnou se dít věci.

Sám Aronofsky se nechal slyšet, že film má být metaforou na Starý a Nový zákon. Na vztah Boha a planety Země. Je ale jedno, co si v něm najdete vy sami. I kdyby to bylo jen skvělé herectví Javiera Bardema a Jennifer Lawrence.

Song to Song (Song to Song)

Na závěr jsme si nechali malý film, který nebyl k vidění snad v žádném českém kině. Režisér Terrence Malick je známý tvorbou, která možná nemá strhující děj, ale hloubku (například Tenká červená linie nebo Strom života). Podobně i u Song to Song se vám může stát, že vám snímek bude něčím blízký a po jeho zhlédnutí vám nedá spát.

Pojednává o páru, který si zahráli Rooney Mara a Ryan Gosling. Oba mají blízko k hudbě, každý jiným způsobem. Chtějí být a žít spolu, ale objeví se překážka v podobě Michaela Fassbendera. Dokážou se s ní poprat? A co vůbec od života a lásky chtějí?

Film stojí hlavně na hereckých výkonech a pocitech, které ve vás zanechá. Tohle není snímek pro hlavu, ale spíš srdce. Každého sice neoslní, ale určitě si tahle filmová báseň zaslouží šanci.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Nejlepší filmy v roce 2017. Těchto 10 snímků jste si nesměli nechat ujít