Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Nejlepší evropská architektura dorazila do Prahy

Redakce

Redakce

10. 10. 2010

Mies van der Rohe Awards neboli Evropská cena za současnou architekturu dorazila konečně do Prahy. Čtyřicet devět nejlepších evropských staveb, vybraných mezinárodní porotou, můžeme vidět až do 31. října ve Veletržním paláci. A to nejenom fotografie a odborné texty k architektuře, ale také jejich plány a půdorysy.

Originální architektura Zdroj: Mies van der Rohe Awards

Evropská cena

Tato cena pro současnou architekturu, nikoli pro architekta jak by se mohlo zdát, je nejprestižnější jakou můžeme v Evropě vidět. Vybírá se z tří set čtyřiceti budov ve všech státech Evropy, ale vítězem může být samozřejmě pouze jeden. Poprvé byla udělena v roce 1988. Smyslem ceny je podpořit současnou architekturu a ukázat, jak je pro nás důležitá tvořivost v kultuře a společnosti. Cena přitom není omezena programem stavby. Vyhrát můžou soukromé domy, divadla, muzea, zdravotnické a sportovní stavby i velké infrastrukturní projekty.

Gymnázium v Kopřivnici

Kdopak hodnotí?

Porota je složená z největších odborníků architektury v Evropě. Patří do ní architekti, teoretici a zástupci architektonických institucí. Stavby má možnost hodnotit i laureát předchozího ročníku či držitel Zvláštní ceny pro začínajícího architekta. Předsedou ceny roku 2009 byl Francis Rambert, ředitel Institutu francouzské architektury v Paříži a jednou z porotkyň byla tento rok dokonce architektka Irena Fialová. Jak sama říká: „Češi ani české stavby rozhodně nezaostávají za evropskou kvalitou, zatím ale nemají šanci zvítězit.“

Zenith music Hall ve Štrasburku

Finalisté

Ze tří set čtyřiceti staveb se vybírá pět takzvaných Superfinalistů, za kterých vzejde vítěz. Porotci musí stavby navštívit, což může být velmi vyčerpávající, když jedna stojí v Miláně a druhá v Oslu. Ostatně to zvládli a vítězem se stala Norská národní opera a balet v Oslu. Mezi Superfinalisty byla i stavba řešící dopravní problémy v Nice, a to Terminál tramvaje v Nice či Knihovna, centrum pro seniory a veřejný prostor v Barceloně. Mezi navržené stavby se propracoval dokonce i Rodinný dům v Černošcích.

Knihovna a centrum pro seniory

Tato velmi zajímavá výstava je u nás k vidění již od roku 2004, poprvé ale ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Pokud vás zajímá veřejný prostor, urbanismus a naprosto skvělá myšlenka současné architektury, určitě byste si ji neměli nechat ujít.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší evropská architektura dorazila do Prahy