Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nejlepší duety, které v člověku probudí smyslnost i dravost

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

1. 7. 2011

FOTO: Garou a Celine DionDuety ovlivňují a obohacují světovou hudební scénu. Dohromady se spojují často nemyslitelné styly a interpreti, kteří spolu zdánlivě nemají nic společného. Vznikají tak jedinečná díla, jež si zasluhují naši pozornost. Tady je žebříček pěti nejlepších duetů, jenž oplývají nepopsatelnými kvalitami.

FOTO: Garou a Celine Dion

Garou a Celine Dion, Zdroj: mp3tube.cz

Duety jsou zpravidla spjaté s láskou, bývají pomalé a emotivní, jsou jakýmsi vyznáním. Nemá-li člověk slova k vyjádření svých pocitů, nechá za sebe mluvit hudbu. Hudba ale nejsou vždy jen přeslazené verše zabalené v až příliš jednoduché melodii. Poslechněte si pět nejlepších duetů, ve kterých najdete kromě něžnosti také provokativnost a omamnou dávku kvalitních tónů.

5. Celine Dion a Barbara Streisand – Tell Him

Celine Dion a Barbaru Streisand svedla dohromady náhoda a nouze. Dva dny před předáváním Oscarů odřekla Barbaře svou účast Cheryl Cole, jež měla v onen večer vystoupit s písní z filmu The Mirrors Has Two Faces, kterou nahrála právě Barbara společně s Bryanem Adamsem. Barbara však sama vystupovat nechtěla. Rozhodla se tedy požádat o pomoc Celine, která nabídku přijala, a skladbu odzpívala. Druhý den jí Barbara poslala květiny s poděkováním a se slibem, že příště si zazpívají společně. Výsledkem je fenomenální Tell Him z roku 1997.

4. Justin Timberlake a Ciara – Love Sex Magic

Skladba měla původně název Magic a zpíval ji pouze Justin Timberlake. K finální verzi ale byla přizvána ještě Ciara a vznikl duet se skvělým nábojem. Love Sex Magic je skladba, která by měla oslovovat jak mužské, tak ženské pohlaví. Najít by se v ní měl zkrátka každý. Skladbě vévodí R’n’B a pop, které jsou ochuceny špetkou retro kytary sedmdesátých let.

3. Garou a Celine Dion – Sous le Vent

Sous le Vent je duet, ve kterém mají hlavní slovo láska a vítr, jenž si s ní pohrává. Píseň rozdrtila všechny své konkurenční skladby a vyhrávala hitparády ve všech frankofonních zemích. Stala se frankofonním duetem roku 2002 v NRJ Music Awards. Garouova barva a poloha hlasu okamžitě zalahodí každému uchu. Celine je zárukou kvality a profesionality. Francouzština dodává skladbě kouzlo tajemna. Sečteno, podtrženo – Sous le Vent se v tomto žebříčku objevila právem.

2. Marvin Gaye a Tammi Tarrell – Ain’t No Mountain High Enough

Tato živá soulová píseň spatřila světlo světa v roce 1967. Jejímu představení předcházela náročná práce v nahrávacím studiu. Tammi byla ze samotného nahrávání nervózní a poněkud vystrašená. Neměla totiž nacvičená slova. Tammi tedy nahrála své vokály sama a Marvinův hlas byl do skladby přidán až později. Skvělý text a rytmus, který rozhýbe každé tělo, si zaslouží uznání. Ain’t No Mountain High Enough byla v roce 1999 uvedena do Grammy Hall of Fame. Úspěch skladby také zapříčinil její mnohé reinterpretace. Nejslavnější z nich patřila jednoznačně Supremes a Dianě Ross.

1. Ella Fitzgerlad a Louis Armstrong – Summertime

Summertime je již duetovou babičkou. George Gershwin ji napsal v roce 1935. Verze Elly Fitzgeraldové a Louise Armstronga je malinko mladší – tito interpreti ji nazpívali v roce 1957. Summertime je bezchybná skladba, která skvěle mísí jazzové prvky se stylem Afroameričanů pocházejících z jihovýchodu Spojených států.

FOTO: Louis Armstrong a Ella Fitzgerald

Louis Armstrong a Ella Fitzgerald, Zdroj: archiv

Jedná se o nadčasovou skladbu, která má hloubku a je plná silného prožitku. Výjimečný zpěv doplňují Armstrongova trumpetová sóla, která nepotřebují delší komentář. Summertime se dočkala dvou tisíc šesti set různých verzí. Nazpívali ji interpreti jako Billie Holiday, Billy Stewart, Janis Joplin nebo Morcheeba.

Summertime, Ain‘t No Mountain High Enough, Sous le Vent, Love Sex Magic, Tell Him – pět duetů, které zahýbaly světovou hudební scénou, a z nichž se staly nesmrtelní průvodci života plného strastí a radostí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší duety, které v člověku probudí smyslnost i dravost