Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nejlepší animované filmy roku 2013: Buďme zas na chvíli dětmi

Redakce

Redakce

27. 12. 2013

Rok 2013 byl na filmové zážitky bohatý. Vedle ostatních žánrů nezaostávaly ani animáky, v nichž nás bavili zlosynové i příšerky. Právě z animovaných filmů jsme vybrali 7 nejlepších za letošní rok.

FOTO: Despicable-Me-2-Gru-Margo

Mezi animovanými filmy letos bodoval i druhý Já, padouch. Zdroj: CinemArt

Futurologický kongres

Sci-fi snímek je sice animovaný jen z poloviny, i to ale stačilo, aby se probojoval do našeho žebříčku. Hlavní roli ve filmu ztvárnila Robin Wright, která si zahrála samu sebe – filmovou hvězdu, jež má už nejlepší roky za sebou. Právě v té době dostává zajímavou nabídku. Filmové studio má zájem naskenovat její tvář, tělo, pohyby i emoce a vytvořit tak virtuální herečku, duplikát té skutečné. A protože má Robin obavy o konec své herecké kariéry a budoucnost svého syna, nezvyklou nabídku přijímá.

Příběh pokračuje po dvaceti letech, kdy se herečka vydává na futurologický kongres jednat o prodloužení smlouvy. Zde začíná animovaná část filmu, neboť se Robin po požití omamné drogy ocitá ve fantazijní animované zóně. Futurologický kongres není klasický animovaný film pro děti. Přesto, nebo spíš právě proto, patří k tomu nejlepšímu, co v daném filmovém odvětví letos vzniklo.

video
play-sharp-fill

Království lesních strážců

Mary je mladé tvrdohlavé děvče, jehož otec Bomba je posedlý zkoumáním civilizace lesních mužíčků. Mary v nic takového nevěří, jednoho dne se ale kouzlem ocitne v lesním království a rázem mění názor. Objevuje taje okouzlujícího společenství a posléze zjišťuje, že pokud se chce ještě někdy vrátit do světa lidí, bude muset zdejším lidem pomoci les zachránit. A boj to nebude jednoduchý.

Království lesních strážců potěší v první řadě magickým vizuálem a povedenou animací. Body k dobru získává také za hudební složku, o kterou se postaral Danny Elfman. Za zmínku stojí i hlasy postav v původním znění. Zhostili se jich totiž nejen Amanda Seyfried, Colin Farrell nebo Josh Hutcherson, ale i kolegové z hudební branže jako Beyoncé či Pitbull.

video
play-sharp-fill

Ledové království

Snímek studia Disney vznikl na motivy klasické pohádky Sněhová královna od Hanse Christiana Andersena. Statečná Anna se v něm vydává hledat svou sestru Elsu, která svými kouzly uvrhla království Arendelle do věčné zimy a posléze vyděšeně utekla. Na výpravě dělá Anně společnost horal Kristoff a jeho věrný sobí kamarád Sven. Po cestě zažívají různá dobrodružství a potkávají zajímavá stvoření v čele s vtipným sněhulákem Olafem.

Animované snímky od Walta Disneyho se vyznačují poetičností a vydařenou animací. Jejich tvůrcům nechybí preciznost a smysl pro detail. Například kvůli ledovým kouzlům si pozvali na pomoc vědce Thomas Paintera, označovaného jako doktor Sníh, který jim objasnil vlastnosti sněhu na molekulární úrovni.

video
play-sharp-fill

Frankenweenie: Domácí mazlíček

Že animovaný film nemusí být nutně barevná legranda, nemohl nikdo dokázat lépe než Tim Burton v dobré formě. Snímek líčí příběh chlapce Viktora a jeho milovaného čtyřnohého kamaráda Sparkyho. Když ale jednoho dne Viktor o svého psího mazlíčka přijde, rozhodne se získat ho zpět za každou cenu. Za pomoci vědy se mu to skutečně podaří a přivede Sparkyho znovu k životu, byť ne v takové formě jako dřív. Se smrtí si ale není radno zahrávat…

Tento příběh se v Burtonově hlavě zrodil už dávno a filmovou podobu získal poprvé v roce 1984. Tenkrát šlo ale o krátkometrážní hraný snímek. Pro animovanou verzi modeloval režisér postavičky postaru, tedy ručně pouze s pomocí mechanických pomůcek.

video
play-sharp-fill

Já, padouch 2

Na konci prvního dílu pověsil Gru svou kariéru padoucha na hřebík a nyní žije poklidným rodinným životem se svými třemi dcerkami. Z něj ho ale vyruší agentka Lucy, kterou vyslal Silas Velezadek, aby ho zlanařila pro pomoc Antivelepadoušské lize. To se nakonec podaří a Gru společně s Lucy začínají pátrat po padouchovi v obchodním centru. Jako by taková starost nestačila, Gruovi přidělávají vrásky i jeho dcery.

Za úspěchem obou dílů Já, padouch stojí z velké části žluté postavičky Mimoňů. Ti si získali tolik fanouškovských srdcí, že se v příštím roce dočkají vlastního celovečerního filmu. Zajímavé je na nich to, že mají skutečný vlastní jazyk. Každý jejich zvuk lze tedy přeložit jako reálné slovo.

video
play-sharp-fill

Univerzita pro příšerky

Příšerky s.r.o. byly jedním z prvních celovečerních filmů studia Pixar. O dvanáct let později se tento úspěšný příběh dočkal prequelu. V něm započali Mike a Sulley svá univerzitní léta. V té době si ale dvojice vůbec nerozuměla a jejich vzájemná soupeřivost je dovedla až ke školnímu vyhazovu. Mají sice ještě šanci se na Univerzitu pro příšerky vrátit, pouze ale v případě, že dokážou spolupracovat.

Univerzita pro příšerky boduje díky povedenému scénáři, jemuž nechybí vtip, a samozřejmě vytříbené animaci. Například ve scéně na stadionu je celkem pět tisíc postav, což je největší počet, který se kdy v animovaném filmu objevil.

video
play-sharp-fill

Croodsovi

Na vrchol animovaného žebříčku se v letošním roce vyšplhala pravěká rodinka. V jejím čele stojí taťka Grug, který nemá rád změny a za všech okolností se snaží chránit svou rodinu. Ve chvíli, kdy je ale zničena jeskyně, která sloužila jako jejich příbytek, musí se rodina chtě nechtě rozloučit s bezpečným úkrytem a vydat se do míst dosud nepoznaných. Na cestě se k nim přidává ještě mladík Boy, který jim ukazuje vymoženosti jako oheň nebo boty. Zvládne si rodina v jeho společnosti najít nové místo k životu?

Croodsovi patří mezi filmy, které překonávají hranice animovaného žánru. Zaujmou například precizní kamerou, za níž by se nemusel stydět ani kdejaký hraný film. Další povedenou ingrediencí je hudba, kterou složil Alan Silvestri. Kvalitní animace, poutavý příběh a vtipné dialogy už jsou samozřejmostí.

video
play-sharp-fill

[poll id=“181″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší animované filmy roku 2013: Buďme zas na chvíli dětmi