Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nejkupovanější knihy léta 2010: Žebříčku kraluje Stieg Larsson a růžový Kuky

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

30. 8. 2010

Knihkupectví ovládl v tomto létě Švéd Stieg Larsson spolu se Svěrákovým plyšákem Kukym. Nechali za sebou i ságu Stmívání!

FOTO: Kuky se vrací

Kuk! Zdroj: nakladatelství Mladá fronta

Švédský spisovatel Stieg Larsson by na sebe mohl být pyšný. Jeho detektivní trilogie Milénium vládne žebříčkům nejen po celém světě (v roce 2008 byl druhým nejprodávanějším autorem beletrie), ale i v Česku. Ságu Stmívání od Stephenie Meyerové tak podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů vystřídalo temnější krimi.

Ani její upíři se ale nenechají zahanbit. Čtvrtý díl Rozbřesk se v dětské literatuře (ano, dětské) drží poměrně vysoko. Spolu s Krátkým druhým životem Bree Tannerové, který doplňuje celou ságu, se nachází těsně za pohádkou od režiséra Jana Svěráka Kuky se vrací.

Televize Prima kraluje naučné literatuře

V naučné literatuře táhnou gastronomické knížky. Dalo by se i říct, že televize Prima ovládla první dvě místa. Během léta totiž knihu S Italem v kuchyni, kuchařku napsanou podle receptů oblíbeného TV pořadu, vystřídalo Prostřeno bez servítků od Zdeňka Pohlreicha, známé hvězdy také z primácké série Ano, šéfe!

Spolu s Larssonem se kupují i ženské romány (například Milenky a hříšníci od Lenky Lanczové) nebo populární japonský autor Haruki Murakami. I film Kajínek zasáhl do žebříčku a zajistil tak vysokou prodejnost Pravdě o Kajínkovi od novinářů Josefa Klímy a Janka Kroupy.

Konstantin Lavronenko jako Kajínek, Zdroj: distributor filmu

Tyto žebříčky ale neplatí pouze v průměru. Po srovnání s menším městem Havlíčkův Brod jsem došla ke stejným výsledkům. V tamějších knihkupectvích ještě vedou různé naučné knihy o Brodě, které podle slov prodavaček kupují paradoxně místní obyvatelé a ne turisti. Jinak ale drží prim opět Larsson, Kuky anebo Kajínek. Velkou roli totiž hrají média, ve kterých se tato jména poslední dobou čím dál častěji objevují.

Kupuje ještě někdo klasiku?

I klasická literatura je stále kupovaná, nové knížky ale samozřejmě víc. „Já si třeba ráda přečtu i Erbena nebo Jane Austenovou. Pro takové knížky si ale zajdu do knihovny, ne do obchodu,“ říká kolemjdoucí obyvatelka Brodu, které může být maximálně dvacet let, a dodává: „Když si chci ale přečíst i nějaké to fantasy, pak zase navštívím knihkupectví.“

Zdá se, že podobný trend nás v létě neopustí. Uvidíme, jak s žebříčky zahýbe blížící se září, kdy do obchodů zavítají i školáci shánějící se po učebnicích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejkupovanější knihy léta 2010: Žebříčku kraluje Stieg Larsson a růžový Kuky