Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2022

Nejistota kolem maturit rozzuřila učitele: Je nám před studenty trapně

Redakce

Redakce

18. 10. 2012

Letošní studenti čtvrtých ročníků jsou stále v nejistotě. Přestože nový návrh podoby maturity 2013 je již znám, legislativně schválen není. Nervozita tudíž studenty neopouští.

FOTO: Frustrace

Na školách panuje kvůli maturitám stále dusná atmosféra, Zdroj: sxc.hu

Nové znění maturity 2013, které přislíbil ministr Petr Fiala, stále není schváleno. Oficiálně platí loňská podoba. To rozrušuje nejen maturanty, ale i učitele.

Na klidný spánek si studenti tudíž musí počkat. Redakce TOPZINE.cz pro vás zjišťovala, jak na nejisté podmínky a slepou uličku v podobě nové maturity reagují.

Informace v nedohlednu

„Jsme nervózní a naštvaní,“ přiznává studentka gymnázia Kateřina. „Máme právo vědět včas a přesně, jak a kdy budeme maturovat. Pokud od nás MŠMT a potažmo i škola něco žádá, má nám dát přesné podmínky.“

Ani učitelé nejsou spokojení. Nemohou dát studentům přesné informace a vůbec se jim to nelíbí.

Postavit se před třídu maturantů vyžaduje odvahu

„Problémy a komplikace kolem maturit se dají pochopit. Jsou-li ale opakovaně a my se opět museli v září postavit před třídu maturantů bez informací a uspokojivých odpovědí, je to na pováženou.“

„Je nám trapně a se studenty soucítíme,“ potvrzuje učitelka Hana. „Kromě stresu ze zkoušky jako takové jsou ještě vystaveni dalšímu, zbytečnému stresu z nedostatečných a opožděných informací. Jsme znechucení,“ dodává.

Atmosféra by se dala krájet

Studenti zaujímají ke státním maturitám stále negativnější postoj. Dle jejich vyjádření státní maturita nikomu neprospěla. Jsou s ní neustálé problémy a i výsledek vyhodnocování je podle minulých zkušeností dost pochybný.

Jasný zůstává pouze fakt, že studenti ztratili důvěru ve vládu i MŠMT. Nemají chuť se na zkoušku připravovat a znechucuje je fakt, jak pozdě budou podmínky přesně a jasně formulovány.

Přestože by nová krev v podobě ministra Petra Fialy měla leccos změnit, letošním maturantům už zřejmě pomohou jen pevné nervy, trpělivost a snaha přizpůsobit se. Otázkou zůstává, kolik si toho studenti ještě nechají líbit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejistota kolem maturit rozzuřila učitele: Je nám před studenty trapně