Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejhorší vánoční pohádky vtrhnou i do vaší televize! Utíkej, kdo můžeš

Tereza Janíková

Tereza Janíková

18. 12. 2010

Tři oříšky pro Popelku. Pyšná/Šíleně smutná princezna. Princezna se zlatou hvězdou na čele. A další a další. Výčet pohádek, které milujeme už po několik generací, je bohatý. Na druhé straně tohoto seznamu jsou výtvory, které by na televizních obrazovkách většině lidem vůbec nechyběly… Pojďme si představit tři z nich.

Kde jsou ty doby, kdy byl Myší kožíšek považován za ohavnost? Zdroj: distributor filmu

Anička s lískovými oříšky

V roce, kdy byla utvořena samostatná Česká republika, vznikla i jedna poměrně šílená pohádka. A přitom to začínalo tak hezky… Anička (Linda Rybová) žije se svou sestrou Katkou v lesní tvrzi. Do sličné dívky se zamiluje král Štěpán a svět leží milencům u nohou.

Jenže naneštěstí uběhlo z filmové stopáže zhruba deset minut, takže se režisér rozhodl zápletku trochu zašmodrchat. A udělal tak největší chybu svého života. Navlékl Aniččinu lepou hlavinku do psychotické ultra děsivé ovčí masky, která strašila děti po celé nově vzniklé republice a straší je dodnes. A to už někteří z nich dávno nejsou děti. A to nemluvím jenom o sobě!

Z pekla štěstí

Na začátku se musím omluvit případným milovníkům této pohádky, určitě je jich dost. Ale odpůrců také není málo. A protože se řadím mezi ně, hezky tady Z pekla štěstí podrobím soukromému lynčování.

Zdeněk Troška není nejzářnější příklad dobrého režiséra za každých okolností (viz. Kameňák), pohádky mu ale docela šly (viz. Princezna ze mlejna). Dokud nenatočil Z pekla štěstí (1999).

Digitálovinou zapáchající drak Bucifálek (jméno spíš pro perského kocoura krémové barvy srsti než draka), uřvaná Sabina Laurinová, sterilní páreček Kuklová Šimůnek a jako třešnička na dortu Daniel Hůlka v plné polní. Toto?! No promiňte…

P. S. Jak všichni dobře víme, světlo světa bohužel spatřilo i Z pekla štěstí 2 (2001).

Míša Kuklová bude za roli v Z pekla štěstí obětována drakovi

Princezna ze mlejna 2

Ach ty sequely. Nestačí, že máme Hostel II, Vetřelec versus Predátor 2, High School Musical 2 (a 3, a vsadila bych si i na případnou čtyřku…), Byl jednou jeden polda II a III atd. Troškovi se v roce 1999 opravdu moc nedařilo. Z pekla štěstí nestačilo a do kina přišla Princezna ze mlejna 2.

Herecká sestava se vrátila skoro ve stejném složení, původní roztomilou atmosféru a vtípky se ale přenést nepodařilo. Čertík není malý, ale šikovný, leč neskutečně otravný. To samé platí o vodníkovi. Ouplněk, neouplněk, přeslazená chalupářská romantika, cáknutá tureckou exotikou a fejkovaným jihočeským nářečím, si už tolik příznivců jako jedička opravdu (a zaslouženě) nezískala…

Nečum na to jak péro z gauče...

Tak to by bylo. Pitomých pohádek uvidíme letos v televizi určitě mnohem víc. Ale neztrácejme naději, iluze a tak podobně – těch krásných je pořád ještě víc. A kdyby ne – na zahnání pohádkové deprese se aspoň můžeme naládovat vánočním cukrovím!

[poll id=“34″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejhorší vánoční pohádky vtrhnou i do vaší televize! Utíkej, kdo můžeš