Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nejen hudbou je muzikant živ aneb 8 vedlejšáků hudebních hvězd

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

14. 1. 2019

Hudba je poměrně nejisté povolání a rodiče nejednoho začínajícího muzikanta jistě nebyli nadšení, když se jejich ratolest rozhodla pro uměleckou dráhu. Některé hudební hvězdy však myslely i na zadní vrátka.

Mnoho muzikantů začínalo v docela odlišné profesi, než se proslavili hudbou a pověsili kariéru učitele či literáta na hřebík. Jiní se naopak uchýlili k jiné obživě v dobách, kdy se jim v hudbě nedařilo. A existují i takoví, kteří zvládají sedět na dvou židlích současně. Vybrali jsme pro vás ta nejzajímavější povolání i podivné melouchy slavných hudebníků.

8. Spisovatel Leonard Cohen

Kanadský bard Leonard Cohen vydal první album teprve v třiatřiceti letech. Jako náctiletý sice hrál na kytaru, pak se však zaměřil na psaní a zřejmě udělal dobře, stihl se totiž ještě před obratem k písničkářství proslavit jako spisovatel a básník. Jeho literární dílo je stejně uznávané jako to hudební, úspěch sklidil například s románem Nádherní poražení.

7. Učitel Sting

Yorkshirský zpěvák, baskytarista a někdejší třetina slavných The Police, Sting, se původně připravoval k učitelské dráze. Po dvou letech však vzdělávací sektor opustil, možná k lítosti mnohých žákyň. Před tabuli se pak vrátil už jen v následujícím videoklipu.

6. Fyzik Brian May

Brian May, kytarista Queen, odmala projevoval kromě hudebního talentu také nadšení pro přírodní vědy. Svou první elektrickou kytaru si sestrojil sám, nazval ji Red Special a odehrál s ní velkou část koncertů i nahrávání s Queen. Dnes má svou vlastní firmu, která podle jejího vzoru vyrábí nové kytary. Kromě toho May vystudoval matematiku a fyziku, před několika lety si dodělal doktorát a dotáhl to k místu ve vedení jedné liverpoolské univerzity.

5. Zahrádkář Syd Barrett

Jiný kytarista měl před sebou také nadějné vyhlídky, ale duševní nemoc mu kariéru v nejlepším překazila. Řeč je o Sydu Barrettovi, členovi původní sestavy Pink Floyd. Poté, co se musel s kolegy rozloučit, protože hraní v kapele nezvládal, se uchýlil do ústraní. Zbytek života se věnoval své velké vášni, pro kterou měl prý také výjimečné nadání – zahradničení.

4. Hodinář Dan Spitz

Bývalý kytarista americké metalové skupiny Anthrax, Dan Spitz, se v roce 1995 vzdal úspěšné kariéry a místo skládání řízných riffů se začal věnovat o poznání poklidnějšímu zaměstnání. Nastoupil do vzdělávacího programu pro hodináře provozovaného švýcarskou vládou, naučil se řemeslu a otevřel si vlastní hodinářství.

Po přelomu milénia mu však montování strojků zřejmě přestalo stačit, a tak se k hudbě vrátil. Po dvou letech strávených opět v Anthraxu Spitz přešel k formaci Red Lamb, v níž ho můžeme slyšet i v současnosti.

3. Olivový farmář Ginger Baker

Sportovec. Pěstitel oliv. Nezničitelný feťák. Jeden z nejvyhlášenějších anglických bubeníků naší doby. A někteří by dodali, že trochu šílenec. Tím vším byl ve svém nepřehledném životě Ginger Baker, známý zejména ze skupin Cream a Blind Faith, z jejichž členů se největších ovací dočkal Eric Clapton. Baker s ním celebrití status nesdílel, a tak mu mnohdy nezbývalo, než se živit všelijak. Třeba pěstováním oliv v Toskánsku. V současné době je tento zarputilý sedmdesátník opět na turné a vypadá to, že za bicí soupravou vydrží sedět do konce svých dní.

2. Pilot Bruce Dickinson

Anglický metalový zpěvák Bruce Dickinson se proslavil hlavně jako člen formace Iron Maiden, ve které působí po většinu její existence, s krátkou přestávkou v devadesátých letech. To však není jeho jediná obživa. Kromě hudby řídí vlastní aerolinky. Sám byl v devadesátých letech regulérně zaměstnán jako pilot. Vedle létání ho baví i sport, na závodní úrovni se věnuje šermu.

1. Čalouník Jack White

Jack White, dřívější polovina dua The White Stripes, nyní úspěšně buduje sólovou kariéru. Než se však pustil do hudebního byznysu, měl poněkud nekonvenční čalounickou firmu. White vzpomíná: „Dovnitř sedaček jsem psal krátké vzkazy a básničky, aby je našel ten, kdo bude nábytek jednou předělávat po mně.“ Přiznává však, že ne všichni zákazníci měli pro jeho poetické čalounictví pochopení. Také na účty vyplňované barevnými pastelkami se prý tvářili divně, a tak dal White nakonec přednost muzice.

Máte i vy tip na někoho, kdo by stál za zmínku? Napište nám do komentářů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nejen hudbou je muzikant živ aneb 8 vedlejšáků hudebních hvězd