Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Nejdražší obraz světa se ukáže veřejnosti!

Redakce

Redakce

15. 3. 2011

Londýnská galerie Tate Modern 7. března odhalila nejdražší malbu prodanou v aukci – Picassovo dílo Nahá v sochařském ateliéru. Za posledních šedesát let je veřejně k vidění teprve podruhé.

OBR: Pablo Picasso - Nude, Green Leaves and Bust

Londýn vystavuje rekordy lámající Picassův akt Zdroj: Tate gallery

Od tohoto týdne mohou návštěvníci londýnské galerie moderního umění zhlédnout nejdražší malbu všech dob prodanou v aukci. Jedná se o Picassův akt Nahá v sochařském ateliéru, který byl v květnu loňského roku v New Yorku vydražen za neuvěřitelných 106,5 milionu dolarů (přibližně 2,1 miliardy korun)!

Obraz je galerii zapůjčen ze soukromé sbírky a bude k vidění v nových výstavních prostorách Pabla Picassa nazvaných Oddělení poezie a snů. Je to vůbec poprvé, co se s ním může britská veřejnost seznámit.

Picasso obraz vytvořil v roce 1932 a zachycuje na něm svou někdejší múzu a mnohaletou milenku Marie-Therese Walter. S ní se umělec poprvé setkal již v roce 1927, ale v té době už byl ženatý, a tak se rozhodl vztah držet raději v tajnosti. „Je to jedna z Picassových vůbec nejlepších prací meziválečného období,“ říká Nicholas Serota, ředitel galerie Tate Modern.

Dílo bylo původně majetkem kalifornských sběratelů Sidneyho a Frances Brodyových, kteří jej vlastnili po více než 60 let. Během té doby byl obraz vystaven pouze jednou, v roce 1961, při příležitosti upomínky Picassových 80. narozenin. V roce 2010 ho vydražil neznámý kupec.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejdražší obraz světa se ukáže veřejnosti!