Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nejchytřejší zvířata světa. Zahrajte si piškvorky se šimpanzem!

Potřebujete pomoci s matematikou? Chcete s někým vést konverzaci na úrovni? Zjistit nejlepší triky na zlepšení paměti? Největší odborníky najdete v zoologické zahradě.

Kteří živočichové se řadí k intelektuální elitě ve zvířecí říši? Milovníky psů a koček asi nepotěšíme, protože váš Alík ani vaše Micka proti následujícím géniům nemají šanci. Ale kvůli vysokému IQ jste si stejně své domácí mazlíčky asi nepořizovali. Podívejte se na žebříček nejinteligentnějších zvířat na světě.

5. Papoušek šedý – Žako

FOTO: Papoušek žako šedýPapouška šedého můžeme najít v deštných pralesech západní a střední Afriky. Schopnost papoušků napodobovat lidskou řeč je všeobecně známá. Ale tento druh dokáže komunikovat mezi sebou dokonce prostřednictvím písní nebo za použití řeči těla.

Papoušci šedí se naučí snadno konverzovat, imitovat lidské hlasy nebo vytvářet vlastní. Jeden papoušek žako v kleci umí napodobit hlasy celé domácnosti tak, že budou pro neznalého posluchače téměř nerozeznatelné od normální rodiny.

4. Slon

FOTO: Slon kráčející po cestěVšechny tři druhy těchto největších suchozemských savců jsou považovány za geniální zvířata. Sloni afričtí, indičtí i pralesní mají neuvěřitelně rozvinutý sluch. Mezi jejich sluchové ústrojí nepatří jen velké uši, ale sloni naslouchají také chobotem.

Nicméně chobot používají sloni hlavně k získávání potravy a jsou schopni jím zvednout i předmět o hmotnosti kolem jedné tuny.

3. Makak rhesus

Po člověku jsou opice nejrozšířenějším živočišným druhem na zemi. Inteligence makaků druhu rhesus je zdokumentována, jelikož tato opička bývá často využívána při různých lékařských a biologických výzkumech. Zjistilo se, že tyto opice mají úžasnou paměť, schopnost učit se a dělat vlastní rozhodnutí. Také by se mohly dát na pantomimu, protože jejich výrazy v obličeji se velmi podobají lidským.

2. Delfín skákavý

FOTO: Delfín v delfináriuTento druh delfína, kterého kromě teplých moří po celém světě potkáte také v delfináriích a jiných ,vodních cirkusech‘, patří mezi nejchytřejší savce na zemi. Pyšní se velkými mozky a jejich mozková kůra s čelním mozkovým lalokem je o čtyřicet procent větší než u lidí.

Když loví svou kořist, využívají schopnosti navigovat se vlastním sluchem podle odrazů zvuku jejich pískotu od kořisti. Tato schopnost se nazývá echolokace a na podobném principu funguje sonar.

1. Šimpanz

V tropických deštných pralesech nebo v savanách střední a západní Afriky se můžete setkat s vítězem zvířecího IQ testu. Šimpanzi prokázali vynikající schopnost učení, mají výbornou paměť a spolupracují při řešení problémů. V paměťových testech překonali i výsledky vysokoškolsky vzdělaných lidí a po zaškolení jsou schopni za pomocí počítače vyřešit numerické úlohy.

Takže pokud zrovna hledáte sekretářku, zkuste se udělat výběrové řízení v nejbližší zoo.

Do desítky největších zvířecích géniů se na šestém až desátém místě dostali také chobotnice velká, border kolie, vrány a havrani, krysy a skákavý pavouk Portia labiata.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejchytřejší zvířata světa. Zahrajte si piškvorky se šimpanzem!