Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nejčastěji skloňovaná jména na vyhlášení vítězů ankety Žebřík 2010: Koller, Dyk a Tepláky

Redakce

Redakce

5. 3. 2011

foto Nightwork!Fotogalerie! Sošky za první místa v nejsledovanějších kategoriích ankety si odnesl Martin Chodúr, Aneta Langerová a skupina UDG. Nejvíckrát si pro tančící R přišel Vojta Dyk, sám i se skupinou Nightwork. Speciální doživotní cenu získal David Koller, koncertní průřez jeho kariérou se stal vrcholem večera.

Krátce po osmé večer se v pátek 4. března v plzeňském DK Inwest ozvaly první akordy. Na pódium přišla skupina Sunshine. Ta dostala plzeňské fanoušky celkem rychle do nálady, když na úvod zahrála hity z nejnovější desky MGKK TELEPATHY. Se Sunshine zazpíval i Michal Motyčka alias NiceLand. Přestože v jednom z nedávných rozhovorů vyjádřil obavy, že není příliš času společně zkoušet, na výsledku to nebylo znát. Jeho hlas do písničky skvěle zapadl.

Na pódium, které ústilo mezi publikum, přišel moderátor Tomáš Hanák, aby s organizátorem večera Jardou Hudcem přivítal plný sál a vyhlásil něco politováníhodného, kategorii Průser roku. „Padesát tři let jsem proti Ivetě neřekl křivého slůvka,“ uvedl Hanák první vítězku večera a dodal, že v roce 1992 na prvním ročníku ankety se Bartošová umístila na pěkném 4. místě mezi zpěvačkami.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/zebrik-dk_inwest_plzen-cz-hudba-2011-03-04/]

Před vyhlášením dalších cen přitančila na scénu moderátorka Klára Vytisková v kostýmu černé labutě, čímž předznamenala vyhlášení Filmu roku. Tím se staly Ženy v pokušení. Mezi dámským publikem se strhla první menší vlna hysterie, která vypukla s příchodem představitele jedné z hlavních rolí, Vojty Dyka. „Děkuji za všechny ženy v pokušení i bezbranné muže,“ pronesl fantom večera. Druhé místo v kategorii Film roku získal snímek Kajínek, třetí příčku obsadil Občanský průkaz.

Dramaturgie večera se rozhodla rozdat většinu cen hned v úvodu večera, a tak následovala kategorie Hudební DVD. Pro tančící R, za Lucie -The Best Of, si přišel bassák Marta Minárik s poděkováním a omluvou, že David se ještě sprchuje. Hanák pohotově zareagoval: „David přijde vymydlený.“ Za BSP převzali cenu Michal Pavlíček a Ota Baláž, oceněn byl jejich záznam Live In Retro Music Hall. Petr Fiala s dalšími dvěma členy Mňága a Źďorp si přišel pro bronz za DVD s názvem On Stage.

Převlékal se tentokrát Xindl X, Nightwork nechali tepláky doma

Dalšího vystupujícího, Xindla X, uvedl Tomáš Hanák přednesem písničky Anděl. Olga Lounová nakonec nedorazila, Ondřej Ládek s kapelou ale rozhodně nenudili. Na potemnělé pódium přišli coby space cowboys – kostkované košile, klobouky a fosforeskující doplňky. Jako první zazněl Dysgrafik s vtipnou mezihrou v podobě známého hitu Michala Hrůzy 1+1. Sóla na banjo a kytaru umocňovala dojem z celého vystoupení. V jeho průběhu vypustili pořadatelé nad hlavy obecenstva obří barevné balonky, na konci pak létaly i klobouky členů kapely.

Další série vyhlašování zahrnovala kategorii Klip roku a Objev roku. V obou bodoval Vojta Dyk, respektive kapela Nightwork. Klipem roku se staly Tepláky. Objevem roku zvolili hlasující Mira Šmajdu, na druhé místo pak dosadili Bena Cristovaa. Vojta Dyk skončil třetí.

Když si Tomáš Hanák oblékl teplákovou soupravu, bylo celkem jasné, co bude následovat. Skupina Nightwork tentokrát přišla v džínách. Zazněly všehny známé hity. Při Globálním oteplování se Franta Soukup v růžovém tričku láskyplně vinul k Dykovi, při písničce Mája už zpívali a mávali rukama snad všichni v hledišti bez ohledu na generaci. „Pojďme si dát novou hymnu,“ prohlásil Dyk a kapela spustila Tepláky. V písničce Slunce v duši měl samozřejmě největší ohlas part v Plzni jedu.

Tepláková story pokračovala hned při vyhlášení Skladby roku, kde se nová hymna umístila na třetím místě. Stříbro patřilo skupině Niceland za píseň I Won’t Give In. Zpěvák Michal Motyčka poděkoval producentovi desky Amákovi (bývalý Suns) a manažerce Martě. První místo označil moderátor Tomáš Hanák za export českých hudebních cen na Slovensko, skladbou roku se stala Last Forever Mira Šmajdy.

Nejlepší skladba předznamenala výsledky v kategorii Album roku, které získal právě Miro Šmajda se svoji deskou Čo sa týka lásky. Druhé místo patří Martinu Chodúrovi za album Let’s Celebrate. Pro bronz si přišli Nightwork za desku Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa.

David Koller hvězdou večera

Dlouho očekávaný příchod Davida Kollera uvedl medailonek, který připomněl podstatnou část zpěvákovi kariéry, od roku 1993 až do současnosti. Z obrazovek nad podiem se pozornost v sále rychle přesunula na živé muzikanty. Až ti řeknu já, Daniela nebo Šrouby do hlavy. Fanoušci si užívali s kapelou od prvního tónu a David Koller zavzpomínal na legendární koncert Lucie v plzeňském Amfiteátru: „Stejně tady máte dobrý mejdany, byli jste někdy na Lochotíně?“

Po dvou singlech z nové desky Teď a tady přišel první host. Tím byla Lenka Dusilová, která s Davidem působila mimo jiné ve skupině Pusa. Společně zahráli písničku Muka a Miláčku, Love. Dalším hostem byl skladatel, textař a zpěvák Oskar Petr. Zazněla Kengi nebo Chci zas v tobě spát z Kollerovy první sólové desky. Michal Ambrož, spoluhráč z Jasné páky, si s Davidem zazpíval píseň Špinavý záda. Posledním hostem byl kytarista Tomáš Vartecký, který s Kollerem hrál v Lucii i Kollerbandu. V jednu chvíli tak hrálo na podiu pět kytar.

Celý koncert byl o hitech, kromě těch už zmíněných zazněl také Sen, Amerika nebo Černí andělé. Nechyběla zajímavá aranžmá, Koller si v průběhu večera zahrál na akustickou a elektrickou kytaru, bicí i gong. Skvělé byly i výkony ostatních členů kapely. Vyzdvihnout si zaslouží především kytarová sóla Michala Pelanta. Z hostů sklidili úspěch především Lenka Dusilová a Tomáš Vartecký.

Z rukou Jardy Hudce převzal David Koller cenu pro Hvězdu Žebříku. Na otázku, co je to vlastně za cenu, odpověděl ředitel cen, že doživotní. „Aha, my už dostáváme ty důchodcovský,“ reagoval s úsměvem zpěvák.

Skupina, Zpěvačka a Zpěvák roku 2010

S vyhlášením Skupiny roku se na podium opět vrátili Dyk a spol., kteří se umístili na třetím místě. Druzí Sunshine pozvali na tour k nové desce, která vyjde v dubnu. Skupina roku UDG přinesla horší zprávy. „Jsme nemocní, rušíme pět koncertů,“ omluvili neúčast zbytku kapely tři členové skupiny. Všichni doufají, že zpěvák Petr Vrzák nebude muset na operaci s hlasivkami a jejich tour bude moci po vynucené pauze pokračovat.

Zpěvačkou roku se opět stala Aneta Langerová, která stihla převzít cenu osobně, na rozdíl od druhé Ewy Farne, ta se omluvila pro koncertní povinnosti. Na třetí příčce se umístila moderátorka večera a zpěvačka skupiny Toxique Klára Vytisková. V kategorii zpěvák zvítězil Martin Chodúr, který za podporu poděkoval hlavně svému fanklubu. Cenu za druhé místo převzal Tomáš Klus. Pro poslední sošku si přišel Vojta Dyk. Od moderátora Tomáše Hanáka dostal na svůj páteční úlovek přepravku.

Po vyhlášení pozvali moderátoři večera všechny zúčastněné na after party do plzeňského Buena Vista Clubu. Část publika tak ani nečekala na posledního účinkujícího, kterým byl Marek Ztracený. Kdo vydržel, dočkal se i čerstvého závanu na tuzemské scéně, zpěvačky Debbi. S kapelou Marka Ztraceného, ve které hraje na kytaru i Martin Ledvina, producent zpěvaččina rodícího se debutu, zazpívala Skladbu roku z letošních Andělů Touch the Sun.

Pořadatelé odhadují, že v letošní anketě hlasovalo okolo 10 000 lidí. Záznam z vyhlášení výsledků ankety Žebřík 2010 můžete vidět 14. března na programu ČT1.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejčastěji skloňovaná jména na vyhlášení vítězů ankety Žebřík 2010: Koller, Dyk a Tepláky