Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Nehybní cestovatelé dorazili do Prahy, aby se zde pouze jedinkrát ukázali v Laterně Magice

Redakce

Redakce

28. 2. 2011

FOTO: Philippe Genty uvede hru Nehybní cestovateléFrancouzský institut v Praze ve spolupráci s Novou scénou Národního divadla uvedl na scéně Laterny Magiky představení divadelníka Philippa Gentyho Nehybní cestovatelé. Phillipe Genty, původně loutkař, v této hře ukazuje, že umí vést herce i jako režisér. Hra byla plná pohybu, tance, cirkusového umění, kouzel a dalších prvků.

FOTO: Philippe Genty uvede hru Nehybní cestovatelé

Utopení ve hře Philippa Gentyho Nehybní cestovatelé Zdroj: Národní divadlo

Společnost Compagnie Philippe Genty nám v neděli 27. února předvedla svoji nejnovější hru. Ta původně v letech 1996 – 1997 objela celý svět pod názvem Voyageur Immobile. Nyní, v novém zpracování, mění název do množného čísla Voyageurs Immobiles (Nehybní cestovatelé). Spolu s ním pracovala na představení Mary Underwood, která se starala především o pohybovou část. Na prkna Laterny magiky se tedy opět dostává žánr, který mísí všechny možné divadelní prvky.

Ve hře je vidět režisérův zájem o použité materiály, jako jsou plasty a papír. Nehybní cestovatelé, skupinka osob, proudí různými krajinami, například mořem z igelitových tašek, používají krabice nebo jsou obalení do listů papíru. Postavy nejprve ztroskotají uprostřed moře, poté dorazí do pouště, vzlétnou k nebi a nakonec opět skončí na poušti.

Philippe Genty vysvětluje: „Když jsem v roce 1995 vytvářel představení Nehybný cestovatel, určil jsem si jako osu pouť postavy, jež cestuje svými vnitřními krajinami a čelí sama sobě. A pak to všechno nekontrolovatelně sklouzlo k tomu, že jsem se dostal do situace, kdy se z odysey jedné postavy postupně stávala odysea celé skupiny a posléze lidstva postupujícího v čase a prostoru se všemi svými posedlostmi, boji, šarvátkami, hanbami, ikonami, hrůzami, fascinacemi a sny.“

Philippe Genty je zkušeným divadelníkem, který se původně věnoval loutkařství. Již v roce 1968 zakládá společnost Compaigne Philippe Genty, kde se mísí různé styly. Například využívá hru se stínem a světlem nebo hudbu. Postupně se Genty vyhraňuje a pracuje jen s použitými materiály. V letech 1980 – 1990 se jeho představení uvádělo v Théátre de la Ville a divácký ohlas byl veliký.

Laterna Magika

Nehybní cestovatelé

Režie: Philippe Genty a Mary Underwood

Hrají: Amador Artiga, Marjorie Currenti, Marzia Gambardella, Manu Kroupit, Pierrik Malebranche a další

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nehybní cestovatelé dorazili do Prahy, aby se zde pouze jedinkrát ukázali v Laterně Magice