Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Neformální vzdělávání: V životě potřebujeme víc než nabiflovaná fakta

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

4. 3. 2012

FOTO_panáčci

Třída, jeden učitel a žáci sedící za lavicemi. To si vybavíme při slově vzdělávání. Vedle formálních vzdělávacích institucí existuje ještě vzdělávání neformální. Nepotřebujete ani lavici, ani sešit.

FOTO_panáčci

Některé věci nás ve škole naučit nedokáží, Zdroj: sxc.hu

Rada Evropy a Evropská komise rozdělila vzdělávací systém do tří navzájem propojených složek.

  • Pod hlavičkou formální vzdělávání se skrývají všechny stupně škol, od základek po univerzity, včetně kurzů zaměřených na profesní a odborný rozvoj.
  • Neformální vzdělávání zahrnuje programy na osobní a sociální rozvoj dětí a mladých lidí s důrazem na ty dovednosti a kompetence, které se ve škole nenaučí.
  • Třetí složkou je vzdělávání informální, v jehož rámci si každý jednotlivec během celého svého života osvojuje postoje, hodnoty, dovednosti a znalosti, které získává ze svého okolí, ať už je to rodina, přátelé nebo média.

Neformální vzdělávání není žádnou novinkou

Konkrétní podobu pojmu neformální vzdělávání dala sice Evropská komise a Rada Evropy, ale to neznamená, že předtím něco takového vůbec neexistovalo. Konkrétně v České republice mají dlouhou tradici různá mládežnická sdružení a střediska volného času.

Jde o takové kroužky, kluby nebo oddíly, kde mladí lidé dobrovolně tráví volný čas. Učí se, aniž by si to uvědomovali. Poznávají zde v praxi například abstraktní pojmy jako zodpovědnost za sebe i ostatní či práci v týmu.

Po hlavičkou ministerstva

O tom, že se neformální vzdělávání nebere na lehkou váhu, svědčí také řada projektů tohoto typu, které zaštiťuje přímo ministerstvo školství. V současné době běží už pátý rok program Mládež v akci, v jehož rámci probíhají mezinárodní výměny mládeže, dobrovolnictví po celé Evropě, kvalifikace pracovníků s mládeží a podobně.

Ne všechno se dá vyčíst z učebnic

Jednoduše řečeno jsou prostě věci, které se ze školních učebnic nenaučíme, a měli bychom proto vyrazit mezi ostatní vrstevníky a společně se připravit na dobu, kdy se nebudeme moct schovávat za máminy sukně.

Data, pojmy, vzorečky si v dnešní době jednoduše vygooglujeme. Zodpovědnost a spolehlivost na internetu ale nenajdeme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Neformální vzdělávání: V životě potřebujeme víc než nabiflovaná fakta