Ve většině případů se architekti musejí přizpůsobit danému půdorysu pozemku, což někdy nebývá lehké. Při stavbě školy v čínském městě Tiantai se architekti potýkali s nedostatkem prostoru pro školní budovu, která vyžaduje propojení mnoha užitných funkcí. Výsledek je zajímavý, a to jak z pohledu praktického, tak estetického.
Základní škola, Tiantai, Zdroj: www.lycs-arc.com
Druhá základní škola města Tiantai je umístěná uprostřed hustě obydlené městské části, kvůli čemuž se navrhující architekti potýkali zejména s nedostatkem prostoru pro sportovní zázemí školy. Pozemky školy nedovolovaly postavit venkovní hřiště v okolí budovy. Navrhované řešení? Postavme tedy běžeckou dráhu a basketbalové hřiště na střeše školní budovy.
Architektonická firma LYCS z toho důvodu navrhla půdorys celé školy ve tvaru běžeckého oválu na 200 metrů! Díky tomuto řešení vznikl uprostřed budovy také vnitřní dvůr, kde se mohou děti o polední pauze shromažďovat, prostor zahrady a parkovací místa pro zaměstnance.
Základní škola, Tiantai, Zdroj: www.lycs-arc.com
Bezpečnost dětí sportujících na střeše je samozřejmě zajištěna na maximální úrovni. Střechu obepíná třívrstvé ochranné zábradlí, které je složeno ze skla, oceli a měkkého zeleného pádu, který má ztlumit náraz.
Základní škola, Tiantai, Zdroj: www.lycs-arc.com
Podobné architektonické modely mohou uspořit velké množství prostoru v hustě osídlených oblastech a zároveň mohou přinést originální design stavby. Více takových nápadů je jistě zapotřebí po celém světě.