Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Český Brod: Nechte se provést oázou klidu plnou historických památek

Redakce

Redakce

20. 9. 2012

Kouřimská brána v ČB, zdroj: Vladimír NešetřilČeský Brod je další z perel Středočeského kraje. Město nabízí  díky své bohaté minulosti velké množství památek a pozoruhodností. Pojďte se s TOPZINE.cz podívat, co by byla škoda při  návštěvě minout.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cestovani_ceskybrod_2012/]

Výletníky a návštěvníky vítá vlakové nádraží svěží budovou. Ještě než se vydáme do historického jádra, které je od nádraží nečekaně blízko, projdeme nejprve pár míst okolo.

Jako první cíl zvolíme Podlipanské muzeum. Založeno na konci devatenáctého století zaujme návštěvníky pozoruhodnou secesní budovou, obklopenou původní zahradou. Muzejní expozice přibližují památnou bitvu u Lipan (30. 5. 1434), slovanská hradiště v Pošembeří a zajímavou orientální sbírku cestovatele Josefa Zounka. Součástí sbírek jsou i vzácné herbáře. Vedle budovy muzea je  místní gymnázium, kde byla podepsána 8. května 1945 kapitulace zbytku německých vojsk.

Kostel Nejsvětější Trojice

Jen o skok dál je Kostel Nejsvětější trojice a přilehlý park. V parku se nachází památný Husův Kámen obklopený menšími balvany, do nichž jsou vytesána jména Husových následovníků. Vedle kostela pak stojí renesanční zvonice ze šestnáctého století.

A kostel samotný? Lahoda pro oko, potěcha pro fotoaparát. Hodně zaujme i jedinečná venkovní kazatelna z pískovce, zbudovaná roku 1585. Původní zdi, vedoucí okolo kostela i zvonice, dnes připomíná již jen vstupní portál.

Park je oázou klidu

V parku – Jiráskových sadech – můžete vychutnat ticho a klid. Posedíte nad nenápadnou říčkou Šemberou zásobující Pivovarský rybník, jehož jméno odkazuje na pivovar, který zde fungoval přes šest set let. Jeho činnost zanikla až v druhé polovině dvacátého století. V současné době probíhají akce k revitalizaci.

Čtěte také: Tip na výlet: Máme 7 důvodů, proč navštívit město Přelouč

Proti proudu potoka začíná u pivovaru naučná stezka Údolím Šembery, kterou rozhodně doporučujeme. Až vás nohy zanesou zpět do města, rozhodně si nenechte ujít Kouřimskou bránu, poslední ze tří původních bran chránících vstupy do města.

U vstupu do historické části města je vidět zbytek původních hradeb. A pokud jste si všimli skal za měšťanským pivovarem, víte,  odkud byl materiál na hradby brán.

Náměstí

Za Kouřimskou bránou nás čeká Náměstí Arnošta z Pardubic. Bílým démantem na koruně města je kostel svatého Gotharda. Před mnoha staletími zde stál románský kostelík, který bylv běhu času nahrazen větším kostelem nedávno krásně zrekonstruovaným. Spolu se zvonicí ze šestnáctého století tvoří jasnou dominantu nejen náměstí, ale celého města.

FOTO: Český brod

Ve městě se nachází mnoho gotických památek. Foto: Vladimír Nešetřil, TOPZINE.cz

Mezi oběma památkami naleznete renesanční mříž, u níž můžete posedět na lavičkách, případně se nechat zlákat ke klasické fotografii. Pokud vám bude horko, můžete se zajít ochladit do gotického sklepení, které je o víkendu přístupné pouze v sobotu dopoledne. V okolí hlavního náměstí  jistě objevíte další okulahodící památky i břichulahodící místa k občerstvení.

Kulturní akce

Pokud se v Českém Brodě ocitnete koncem září, 23. 9. můžete v kostele sv.Gotharda  navštívit koncert smyčcových orchestrů. O týden později  město uvítá Svatováclavské střelecké slavnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český Brod: Nechte se provést oázou klidu plnou historických památek