×
TOPZINE.cz

Nečekaně zemřel Radoslav Brzobohatý. Zítra by mu bylo 80 let

Radoslav Brzobohatý se v poslední době objevil třeba ve filmu Jiřího Stracha Vrásky z lásky. Zdroj: Falcon

Radoslav Brzobohatý by oslavil 13. září osmdesátiny. Proslavil se desítkami rolí, například v trezorovém filmu Ucho či jako profesor Karda ve Sněženkách a machrech.

Radoslav Brzobohatý se v poslední době objevil třeba ve filmu Jiřího Stracha Vrásky z lásky. Zdroj: Falcon

Radoslav Brzobohatý zemřel 12. září chvíli po poledni, den před oslavou kulatých 80. narozenin. Jeho smrt potvrdil syn Ondřej. V poslední době měl prý problémy s páteří, přesto se ještě tento rok objevil v kinech ve snímku Jiřího Stracha Vrásky z lásky. Za svůj život ztvárnil nespočet rolí, kterými se zapsal do paměti nejen filmových a televizních, ale i divadelních diváků.

Narodil se 13. září 1932, zlom v herecké kariéře pro něj znamenala hlavně 60. léta. V té době navíc natočil i filmy, kterých si podle svých slov nejvíce cenil. Nejprve v roce 1964 Atentát, poté v roce 1968 drama Všichni dobří rodáci a nakonec i slavný snímek s Jiřinou Bohdalovou (svou tehdejší manželkou) Ucho, který byl však vzápětí uzavřen do trezoru kvůli své tematice.

Následovala titulní role v seriálu F. L. Věk či děsivý Mrakomor v pohádce Princ a Večernice. Mnoho diváků si ho ale možná bude pamatovat jako profesora Kardu, který zatápěl Sněženkám a machrům.

[album:

V televizní anketě TýTý byl letos uveden do Dvorany slávy. Má však mnohé společné i s divadlem. Původně vystudoval pražskou DAMU a poté se usadil v Divadle na Vinohradech, kde zůstal více než 30 let. Zde se proslavil v inscenacích Faust či Král Krysa.

Před osmi lety založil s manželkou Hanou Gregorovou Divadlo Radka Brzobohatého, které sídlí v Opletalově ulici v Praze. „Chtěli jsme založit divadlo postavené na uměleckých výkonech výrazných osobností,“ zdůvodňují vznik stránky divadla. V něm hrál v inscenacích Klec bláznů, Lev v zimě nebo Tančírna.

Česká televize odvysílá 12. září na prvním programu film Všichni dobří rodáci a následně hercův portrét z cyklu Neobyčejné životy. Druhý program uvede pořad Krásný ztráty, ve kterém byl Brzobohatý hostem.

Nejznámější počiny Radovana Brzobohatého:

hry Oldřich a Božena, Faust, Král Krysa
Atentát
Všichni dobří rodáci
Ucho
F. L. Věk
Princ a Večernice
Sněženky a machři
Cirkus Humberto
Z pekla štěstí
Vrásky z lásky

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..