Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Nečekaně zemřel Radoslav Brzobohatý. Zítra by mu bylo 80 let

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

12. 9. 2012

Radoslav Brzobohatý by oslavil 13. září osmdesátiny. Proslavil se desítkami rolí, například v trezorovém filmu Ucho či jako profesor Karda ve Sněženkách a machrech.

Radoslav Brzobohatý se v poslední době objevil třeba ve filmu Jiřího Stracha Vrásky z lásky. Zdroj: Falcon

Radoslav Brzobohatý zemřel 12. září chvíli po poledni, den před oslavou kulatých 80. narozenin. Jeho smrt potvrdil syn Ondřej. V poslední době měl prý problémy s páteří, přesto se ještě tento rok objevil v kinech ve snímku Jiřího Stracha Vrásky z lásky. Za svůj život ztvárnil nespočet rolí, kterými se zapsal do paměti nejen filmových a televizních, ale i divadelních diváků.

Narodil se 13. září 1932, zlom v herecké kariéře pro něj znamenala hlavně 60. léta. V té době navíc natočil i filmy, kterých si podle svých slov nejvíce cenil. Nejprve v roce 1964 Atentát, poté v roce 1968 drama Všichni dobří rodáci a nakonec i slavný snímek s Jiřinou Bohdalovou (svou tehdejší manželkou) Ucho, který byl však vzápětí uzavřen do trezoru kvůli své tematice.

Následovala titulní role v seriálu F. L. Věk či děsivý Mrakomor v pohádce Princ a Večernice. Mnoho diváků si ho ale možná bude pamatovat jako profesora Kardu, který zatápěl Sněženkám a machrům.

[album:

V televizní anketě TýTý byl letos uveden do Dvorany slávy. Má však mnohé společné i s divadlem. Původně vystudoval pražskou DAMU a poté se usadil v Divadle na Vinohradech, kde zůstal více než 30 let. Zde se proslavil v inscenacích Faust či Král Krysa.

Před osmi lety založil s manželkou Hanou Gregorovou Divadlo Radka Brzobohatého, které sídlí v Opletalově ulici v Praze. „Chtěli jsme založit divadlo postavené na uměleckých výkonech výrazných osobností,“ zdůvodňují vznik stránky divadla. V něm hrál v inscenacích Klec bláznů, Lev v zimě nebo Tančírna.

Česká televize odvysílá 12. září na prvním programu film Všichni dobří rodáci a následně hercův portrét z cyklu Neobyčejné životy. Druhý program uvede pořad Krásný ztráty, ve kterém byl Brzobohatý hostem.

Nejznámější počiny Radovana Brzobohatého:

hry Oldřich a Božena, Faust, Král Krysa
Atentát
Všichni dobří rodáci
Ucho
F. L. Věk
Princ a Večernice
Sněženky a machři
Cirkus Humberto
Z pekla štěstí
Vrásky z lásky

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nečekaně zemřel Radoslav Brzobohatý. Zítra by mu bylo 80 let