Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak vyléčit arachnofobii?

Redakce

Redakce

17. 4. 2011

Reakce arachnofobiků často připadají ostatním iracionální (a někdy i trpícímu samotnému). Lidé s arachnofobií se obvykle necítí dobře v jakékoli oblasti, kde by podle nich mohli být pavouci nebo kde jsou viditelné známky jejich přítomnosti jako například pavučiny. Jak takovou nemoc léčit?

Kdo by neuskočil?, Zdroj: sxc.hu

Většina českých pavouků nemůže člověku fyzicky uškodit. Absolutní minimum těch jedovatých není hojné a je skoro minimální pravděpodobnost, že ho potkáte. Když už máte tak obrovskou smůlu, že vás kousne, neumřete, nemáte ani žádné trvalé následky. Co vám tak akorát hrozí, jsou 24 hodin trvající nepříjemné příznaky. Přesto se setkáváme snad s nejčastější fobií, co existuje, arachnofobií.

Co se ví o příčinách této fobie?

Příčiny nejsou zcela jasné. Za úzkostným strachem může stát dávná nepříjemná či děsivá vzpomínka, v níž figurovali pavouci nebo jim podobní členovci. Strach z pavouků je na druhou stranu tak rozšířený, že může být důsledkem evoluční genetické paměti, traumatickým zážitkem z dětství nebo také  nápodobou chování rodičů (pokud se matka bojí pavouků, dítě se obvykle bojí také).

Při spatření pavouka se objeví nepříjemné pocity odporu a strachu, mnohdy se může jednat o zcela nekontrolovatelný stav paniky. Někdy vadí i pohled na obrázek pavouka nebo pomyšlení, že jsme v prostředí, kde se pavouci mohou vyskytnout. Strach většinou nejde přesně konkretizovat, týká se pavouka jako takového. Nemocný obvykle chápe iracionalitu svého strachu, ale nemůže si pomoci.

Můžeme arachnofobii vyléčit?

Ano, jistě. Známá je léčba šokem, ta se však zdá většině odborníků naprosto nesmyslná. Vede totiž spíše ke zhoršení stavu. Vhodnějším způsobem mohou být prostředky psychiatrie – zejména psychoterapeutické hovory, které mají za úkol seznámit pacienta s podstatou jeho strachu a naučit ho se s ním vyrovnat.

Účinnou metodou je i postupné vystavování nemocného objektu, kterého se obává (v tomto případě pavouka), a pomoci mu jej překonat. Tento proces musí být postupný a je nutný souhlas nemocného – může se například začít ukazováním obrázků pavouků, poté lze představit pavouka živého. Z léků se užívají antidepresiva a léky proti úzkosti – anxiolytika.

Pavoučku, už se tě nebojím

Sžít se s arachnofobií není až takový problém. Někdy je léčba pomocí léků přehnané řešení a k naší úlevě stačí jen člověk, co nás hrůzostrašného tvorečka zbaví. Možná pak místo setkání pár týdnů nenavštívíme, do rohu našeho pokoje se neodvážíme šlápnout, ale po letech sami sebe překvapíme, jak chytáme tělíčko s dlouhými nožičkami do rukou a pouštíme dveřmi do zahrady.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak vyléčit arachnofobii?