Nebezpečí pro majitele psů. V ČR se vyskytly případy smrtelné psinky

Na Rokycansku nedávno odstřelili dvě zbídačené a agresivní lišky. Testy následně ukázaly, že trpěly vážnou nemocí, která napadá nejen lišky, ale i psy. Veterináři vzkazují – chraňte své domácí mazlíčky.

vyskyt psinky stene pes
Zdroj: Shutterstock.com

Myslivecké sdružení Chrasta Líšná, které lišky obecné našlo, odstřelilo a následně poslalo na Státní veterinární ústav, kontaktovalo ohledně této záležitosti i veterináře. „Byly viditelně vyhublé, nemocné, bez ochoty se pohybovat přirozeně a se ztrátou plachosti,“ uvedl veterinář Václav Vozák.

Psí spalničky

Státní veterinární ústav poté zjistil, že lišky trpěly psinkou. Toto vážné virové onemocnění přitom napadá nejen divoká zvířata, ale hojně také domácí mazlíčky, zejména psy. Proto se mu také přezdívá psí spalničky.

Psinka se u zvířat projevuje potížemi s dýcháním, výtoky z nosu a očí, a posléze záněty žaludku či ztrátou srsti. Nemoc je smrtelná a bohužel na ní zatím nebyl objeven žádný účinný lék.

Pomůže očkování

Jedinou ochranou proti psince tak zůstává očkování. „Je naprosto žádoucí a nutné důsledně provádět pravidelné roční očkován proti této chorobě. Pro pacienta neexistuje žádná pomoc,“ varuje Vozák.

Nebezpečí pro majitele psů. V ČR se vyskytly případy smrtelné psinky
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*