Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Navštivte v srpnu zámek Hluboká nad Vltavou a prožijte příběh Romea a Julie

Redakce

Redakce

7. 8. 2011

Léto nabízí pro milovníky divadla mnoho příležitostí zhlédnout zajímavé projekty, jež se přes rok neuvádějí. Jedním takovým představením je i muzikál Romeo a Julie, který se hraje celý srpen na nádvoří krásného zámku v Hluboké nad Vltavou.

FOTO: Romea a Julie z Hluboké

Ty sobče, ani kapku jedu jsi mi nenechal - Ivana Plachá a Jan Kopečný v závěrečné scéně zdroj: romeoajulie-muzikal.cz

Příběh Romea a Julie, veronského mileneckého páru, by jistě figuroval mezi deseti nejvíce parafrázovanými příběhy historie. Jen během několika posledních let byl uváděn bezpochyby ve více než tisíci a jedné variaci, přičemž si to mnozí tvůrci takových nápodob často ani neuvědomují. Co se týká muzikálů, je situace o něco snazší. Muzikálových podob menších i větších forem bude také bezpochyby mnoho, ale na české scéně v současné době figuruje nejvýrazněji právě představení v Hluboké nad Vltavou.

Představení plné energie

Zámek Hluboká nad Vltavou, jehož historie sahá až do 13. století, otevírá celý srpen po osmé hodině večerní své brány divákům, kteří chtějí opět jitřit své city spolu s tragickou láskou dvou milenců, odsouzených ke zkáze. Všichni představitelé hlavních rolí jsou výborní zpěváci, ale přesto jsou v rámci divadelních prken spíše poloprofesionály. To však v kontextu letního divadla není na škodu. Je vidět, že je představení baví, a díky tomu má muzikál Romeo a Julie mnoho energie, kterou dokáže divákům předat.

FOTO:Julie a Chůva

Chůva Věra Zabilková s Julií

Režie se ujal David Cody a odvedl dobrou, i když nevýraznou práci. Během představení je divák svědkem několika nápaditých momentů a herci se většinou pohybují zcela účelně a promyšleně. Za hudbou stojí známý skladatel Zdeněk Barták, který složil například také hudbu ke komerčně úspěšnému muzikálu Baron Prášil. Texty písní napsal Eduard Krečmar a ty krásně zapadají do celkové atmosféry představení. Najdou se i jednoduché rýmovačky, ale písně přesto působí konzistentně, zpěvně a výstižně. Mezi písně je v činoherních částech vložen původní Shakespearův text, ve výborném překladu Jiřího Joska.

Výborní zpěváci vás nezklamou

Na představení, které jsem navštívil, vystoupil v roli Romea Jan Kopečný, který se střídá s Lukášem Randákem. Pěvecké party Romea zvládá Jan Kopečný skvěle, zato mu dělají podstatný problém činoherní části představení a jeho repliky působí často velmi kýčovitě a povrchově. Výkon Kopečného je ale i přes tuto nedokonalost více než dobrý. Julie Ivany Plaché (Ivanne)  je v mluveném projevu o něco lepší, ale také se nejedná o její silnou stránku. Její pěvecký projev je výrazný a v této části své role si je evidentně jistější. S Ivanne alternuje v roli Julie Zuzana Benešová.

FOTO:Romeo

Jan Kopečný v roli Romea

Ostatní účinkující dávají velký prostor právě ústřední dvojici a na její úkor často poměrně zanikají, ale přesto se najdou světlé výjimky. Mercuzio Jana Mrkvičky byl energický a přímočarý v činoherní i muzikálové části představení. O něco méně výrazný byl Jiří Cejpek v roli Benvolia, ale přesto dokázal vyniknout. Chůva Věry Zabilkové byla vtipná a výstižná. Velmi nevýrazní a téměř zbyteční byli rodiče ústřední dvojice a v celkovém dojmu naprosto zanikli. Company byla poměrně rozporuplná, někteří její členové představením žili a evidentně je bavilo, ale bohužel se objevili i tací, kteří spíše přemýšleli, kdy už budou moci vyrazit na cestu domů, což by se stát nemělo. Nevýrazně, zbytečně a bezúčelně působily dvě taneční role, Život a Smrt.

Kouzelný svět v Hluboké nad Vltavou

Přes všechny mé výtky se ale jedná o muzikál, který je nejen díky krásnému prostředí nádvoří zámku v Hluboké nad Vltavou nadprůměrným letním představením a stojí jistě za návštěvu. Romeo a Julie chce především diváky naladit na letní pohodovou náladu, dát jim možnost ocitnout se chvilku v kouzelném světě, kde je láska na prvním místě, a vše dokreslit romantickou hudbou doprovázenou výborným zpěvem, který je naplněný prožitkem hlavních představitelů, jež si své role užívají, a tak jim vdechují náboj, který dělá z velmi dobrého představení krásný a zapamatováníhodný večer. Hraní v tomto muzikálu je pro ně především radost a ne povinnost a rutinní práce a díky tomu má hlubocký Romeo a Julie lehkost motýlích křídel, které se se záchvěvem větru vznesou nad magickou noční krásu zámku Hluboká.

FOTO:Ivana Plachá - Julie

Ach Romeo, Romeo! Proč jsi Romeo? - Známá balkónová scéna

Jestliže tedy zavítáte na jih Čech nebo máte pár volných dní, jistě si nenechte ujít jedinečný zážitek letního Romea a Julie, který sice nepřináší nic zvláštního a hlubokého, ale jistě vás příjemně naladí. Příběh skončí stejně, jak jste se učili ve škole, ale je podán formou, která dá vám, divákům, prožít krásný večer, na nějž dlouho nezapomenete.

Romeo a Julie

Nádvoří zámku v Hluboké nad Vltavou

Režie: David Cody

Hudba: Zdeněk Barták

Hrají: Jan Kopečný / Lukáš Randák, Zuzana Benešová / Ivanne, Jiří Cejpek / Zbyněk Novotný, Ladislav Korbel / Jan Mrvička, Petr Dopita a další…

Srpnová představení: 9.,12.,13.,16.,19.,20.,23.,26.,27.8.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Navštivte v srpnu zámek Hluboká nad Vltavou a prožijte příběh Romea a Julie