Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Navštivte některou z pěti oceněných staveb soutěže Stavba roku 2011

Eva Chytková

Eva Chytková

18. 10. 2011

FOTO: KampusKaždoroční soutěž, která posuzuje nejoriginálnější, nejpraktičtější a nejpůsobivější stavby v České republice zná své vítěze. Oceněno bylo pět moderních staveb z celkových patnácti nominovaných.

FOTO: Kampus

Vchod do univerzitního kampusu Masarykovy univerzity, Zdroj: wikimedia.org

Soutěž organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a jejím hlavním cílem je seznámit veřejnost s úrovní českého stavitelství a architektury. Soutěž je vypsána na podporu kvalitní a komplexní realizace stavebního díla, od projektového řešení přes hrubou stavbu až po řemeslný detail.

Porota klade důraz na úroveň stavby po stránce architektonické, vhodnost použití stavebních materiálů, originalitu stavebně-technického řešení, spokojenost stavebníka a uživatele, přijetí stavby veřejností a mnoho dalších kritérií.

Ve Dnech  stavitelství a architektury bylo vyhlášeno 5 vítězů bez rozlišení pořadí.

  • Krytý plavecký bazén v Litomyšli

Novostavba krytého bazénu navazuje na sportovní komplex Černá hora. Moderní stavba využívá obnovitelné zdroje energie a návštěvníkovi poskytuje vše, co se dnes od takových komplexů očekává – velký bazén o pěti drahách, tobogán, vířivku a páru. Netradiční je pojetí zelených střech.

  • Golf klub Čertovo břemeno v Jistebnici u Tábora

Již v roce 2002 bylo vybudováno devítijamkové hřiště v krajině nedaleko skalního útvaru, jenž dodával golfovému hřišti ojedinělý ráz. Nyní je Golf klub plný vodních ploch, potůčků a rozesetých kamenů. Nevšední je stavba pro aktivní odpočinek svým citlivým začleněním do krajinného rámce.

  • Výstavba Jihozápadní části Pražského okruhu

FOTO: Jihozápadní okruh

Jihozápadní okruh u Cholupic

Jihozápadní okruh o délce 23 kilometrů sestává ze tří částí a jeho velkorysé pojetí je nezbytné pro fungování hlavního města. Porota též ocenila zvládnutí obtížnosti vsazení do přírodního rámce a okolní krajiny.

  • Univerzitní kampus Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích

Dlouho očekávaná školská část Masarykovy univerzity je cenná pro své propojení s okolními budovami a zařízeními. Nachází se zde jak vědecká část, tak i výzkumné centrum lékařské a přírodovědecké fakulty a fakulty sportovních studií.

  • Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas

Jedná se o jeden s nejmodernějších prostorů v České republice. Titul získalo hlavně za vytvoření působivého soudobého kulturního zařízení se zřetelem k velké variabilitě využití.

Přečtěte si také, kdo je vítězem nejprestižnější české soutěže Grand Prix architektů 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Navštivte některou z pěti oceněných staveb soutěže Stavba roku 2011