Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Navštivte Brněnské kulturní HOSTování — letos už podruhé!

Redakce

Redakce

17. 9. 2010

FOTO: Brněnské Hostování!SPECIÁL! Host je literární magazín s nepřehlédnutelnou tradicí a také stejnojmenné nakladatelství, které patří ke stále významnějším hráčům na českém knižním trhu.  A HOSTování? To je festival, jehož původce není těžké odhalit. Letos ve dnech 24. a 25. září se v Brně koná podruhé. Dvoudenní akce, jejíž nepsaný podtitul zní „festival zábavy i poučení“ je pestrou, ale intenzivní přehlídkou různých forem umělecké kreativity.

FOTO: Brněnské Hostování

Brněnské Hostování 2009, Zdroj: archiv Host Brno

Loňská premiéra HOSTování byla věnována odvážným cestám ke hvězdám. Jurij A. Gagarin byl vzpomenut ne jako konstrukt sovětské propagandy, ale jako moderní inkarnace mýtu o Faethónovi. Ani pozemské putování nezůstalo bez povšimnutí. Ze zapomnění byl vyvolán Joseph Kyselak, praotec tvůrců graffiti a tajemný poutník zaniklé monarchie, který svým podpisem spojil mocnářství v jediný prostor pro všechny lidi dobré vůle. Takto vylíčeno, vypadají témata festivalu jako konference příznivců jakési podivné „kabaly“; ve skutečnosti nejde než o zábavný rámec pro neortodoxní prezentaci autorských čtení, besed, divadla a trochy toho rokenrollu. Na co se tedy můžete za pár dní těšit?

Brněnské HOSTování 2010

Festival je tentokrát věnován připomínce čtvrtstoletí nepřerušené kontinuity vydávání časopisu Host. I letos bude vyhlášen vítěz literární soutěže o nejlepší oslavnou báseň o Brně — Brněnská sedmikráska — a chybět samozřejmě nebude ani atraktivní program literární (čtení Petry Soukupové), divadelní (Loutkové divadlo Československo) a hudební (revivalová skupina The Fireballs). Festivalovým děním bude provázet herec Jakub Žáček, známý například ze seriálu Comeback.

FOTO: Brněnská sedmikráska

Vítěz Brněnské sedmikrásky 2009 Petr Petříček a Miloslav Balaštík, Zdroj: archív Host Brno

V pátek festival zahájí vernisáž výstavy a výpravné publikace Během chůze Brnem fotografů Petra Daniela a Pavla Šešulky, která na Brno našich dnů pohlíží laskavě i ironicky.

Následovat budou dvě výjimečná setkání. Nejprve diskuse s aktéry a pamětníky vydávání samizdatového a polistopadového Hosta (Dušan Skála, Igor Fic, Jana Soukupová, Roman Švanda, Zbyněk Fišer); následovat bude beseda s redaktory Hosta do domu let šedesátých (Milan Uhde, Jan Trefulka, Pavel Švanda, Antonín Přidal). Jde o mimořádnou příležitost setkat se legendárními osobnostmi naší kultury, moderovat bude Jakub Železný. Hudební tečku za diskusním podvečerem udělá koncert nejznámější brněnské pouliční unplugged kapely Urband.

Víkend s literaturou

V sobotu odpoledne zahájí program čtení spisovatelky a scenáristky Petry Soukupové, jejíž próza Zmizet se letos stala knihou roku, tedy absolutním vítězem cen Magnesia Litera. Program bude pokračovat slavnostním vyhlášením vítězů Brněnské sedmikrásky a scénickou koláží ze soutěžních příspěvků, kterou přednese Lukáš Hejlík a členové Listování. Vítěz opět převezme prémii deset tisíc korun a tradiční šalinkartu na měsíc.

FOTO: Petra Soukupová

Petra Soukupová, Zdroj: freshfilmfest.cz

Dále zahraje Loutkové divadlo Československo, které původně vzniklo jako příležitostný projekt herců HaDivadla a jejich přátel (Marek Daniel, Jakub Žáček, Štěpán Rusín), časem se stalo fenoménem na zdejších scénách. Je netypickým loutkovým divadlem pro dospělé; jeho zvlášť oceňovanou kvalitu tvoří neotřelé postupy užití divadelní techniky, hra s optickými klamy a kouzly apod.

Soutěžte o knihu Petry Soukupové Zmizet

HOSTování zakončí hudební show skupiny The Fireballs, která nabídne autentický rock’n’roll a jump swing z padesátých let. Skupina klade důraz na dobový zvuk, image a pódiovou show i originální zvukovou techniku z této éry.

Vstupné je dobrovolné. Akce se koná 24. a 25. září v prostorách kavárny Trojka a Domu pánů z Kunštátu v Brně s laskavou finanční podporou Ministerstva kultury ČR, pod záštitou primátora Statutárního města Brna Romana Onderky a ve spolupráci s Domem umění města Brna. Jedním z mediálním partnerů akce je i magazín Topzine.cz!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Navštivte Brněnské kulturní HOSTování — letos už podruhé!