Menu
TOPZINE.cz
Literatura

VIDEO: Návštěvníky Festivalu fantazie 2011 přivítají dvě hvězdné brány!

Martin Peška

Martin Peška

30. 5. 2011

Nejen dvě repliky hvězdných bran čekají na návštěvníky městečka Chotěboř na havlíčkobrodsku, kde od čtvrtku 30. června do neděle 10. července proběhne Festival fantazie. Letos se uskuteční 16. ročník nevšední kulturní akce, která v posledních letech láká tisíce příznivců sci-fi, hororu, fantasy, historie a vojenství či mytologie a záhad.

 

Mezi lákadla festivalu patří také setkání a diskuze s hosty, mezi něž už pravidelně patří například spisovatelé Jiří W. Procházka a Františka Vrbenská, kteří jsou členy poroty literární soutěže Fantastická povídka 2011 vyhlášené magazínem Topzine.cz počátkem února.

Do Chotěboře přijedou i zahraniční hosté. Svou účast pro tuto chvíli potvrdil Michael Brunsfeld, designer Star Wars 2 a filmový skladatel, střihač a režisér John Ottman. Druhý jmenovaný se podílel především na filmech Bryana Singera: Obvyklí podezřelí, X-Men 2, Superman se vrací, Valkýra.

Celkem se zde bude promítat více než šest desítek filmů. Kromě sci-fi, fantasy a hororových snímků dojde na projekci historických, animovaných, akčních, nebo i jiných filmů, jako je například Černá labuť a Social network.

Redakce rubriky Film a TV na Topzine.cz doporučuje:
Vychutnejte si v kinosále na Festivalu fantazie promítání pozitivně hodnocených filmů našimi recenzenty: Harry Potter a Relikvie smrti – část 1, Machete, Megamysl, Melancholia, Scott Pilgrim proti zbytku světa, Thor. Z DVD se mají promítat povedené snímky jako Počátek a Predátoři.

Nenechte si ujít setkání s oběma zahraničními hosty, 2. července byste měli potkat Johna Ottmana a od 6. do 9. července Michaela Brunsfelda. S oběma očekávejte už brzy exkluzivní rozhovory na Topzine.cz!

Akce patří i hrám. Místní sokolovna se během jedenácti dní trvání festivalu změní na velkou hernu čítající 40 konzolí a 30 počítačů. K dispozici návštěvníkům budou i hudební hry, herna deskových her s 60 stoly, sběratelské karetní hry či figurkové hry. „Významnou součástí fanouškovského programu jsou hry na hrdiny a velká řada přednášek a workshopů o RPG, larpech, bitvách a podobně,“ doplňují výčet herních aktivit pořadatelé festivalu.

Čtěte také reportáž z loňského ročníku Festivalu fantazie

FOTO: Kostýmy na Festivalu fantazie

V Chotěboři můžete pokat třeba sexy Silk Spectre II ze Strážců, nebo Zoidberga z Futuramy. Hezký páreček, co říkáte? Zdroj: archív festivalu

Na Festivalu fantazie se každoročně objevují fanoušci v zajímavých kostýmech svých oblíbených filmových, seriálových či komiksových postav. Některé z nich můžete vidět na videu, které zde pořídil v roce 2009 Vít Zemčík. Pravidelně se na festivalu objevuje zhruba stovka lidí s kostýmy, někteří jich mají s sebou i více než jeden.

„Video vzniklo jako moje produktová bakalářská práce na brněnské katedře žurnalistiky a mediálních studií s cílem natočit dokumentární reportáž o fanoušcích sci-fi v Česku. V létě 2009 jsem vyrazil natáčet do Chotěboře, strávil tam asi čtyři dny s kamerou a pak se na podzim věnoval postprodukci. Vlastně celá ta práce vznikla ve smyslu one-man show, takže jsem si sám točil, svítil, režíroval, stříhal atd.,“ uvedl pro Topzine.cz autor videa, které nezasvěceným osvětlí i význam slov geek a nerd.

play-sharp-fill

Festival fantazie začínal jako čistě fanouškovská akce, ale v posledních letech se jeho organizace plně zprofesionalizovala. Loni akci v Chotěboři podle organizátorů navštívilo přes 13 tisíc návštěvníků.

Podívejte se na 10 superhrdinských kostýmů, které nejsou až tak super

Redakce magazínu Topzine.cz požádala hlavního organizátora Festivalu fantazie, Václava Pravdu, aby sám přesvědčil pěti důvody nerozhodnuté čtenáře a pozval je na začátek letních prázdnin do Chotěboře. Zde je výsledek.

Pět důvodů, proč jet na Festival fantazie

1. Nejpestřejší přednáškový a besední program s mnoha stovkami pořadů připravený 40 fanouškovskými skupinami, ale i odborníky, spisovateli, redaktory, ilustrátory, herci a režiséry. Poznejte špičky fantastiky a příbuzných oborů.

2. Zábava po celý den od 8 do 4 – kromě her, filmů a přednášek i divadelní představení, koncerty, diskotéky, výstavy, workshopy. Řada speciálních večerních pořadů. Před příjezdem se naklonujte.

3. Úžasná atmosféra fanouškovské, a přesto profesionální akce, snadné seznámení s desítkami příjemných a zajímavých lidí. Nebojte se přijet i sami, od nás už sami neodjedete.

4. Ubytování v mnoha kategoriích od pár korun ve spacáku po pár stovek za luxusní penzion.

5. Zajímavá nabídka venkovních programů a spolupráce s dalšími organizacemi – vyhlídkové lety, jízda na koni, půjčovna kol, možnost koupání, procházky údolím Doubravky, výlety k okolním turistickým zajímavostem… Užijete si doslova fantastickou dovolenou!

Cena vstupného začíná na 100 korunách za půl dne na Festivalu fantazie, celodenní vstupenka vyjde od zhruba 150 korun do 240. Více informací najdete na oficiálních stránkách akce na festivalfantazie.cz/ff.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Návštěvníky Festivalu fantazie 2011 přivítají dvě hvězdné brány!