Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Návštěvníci ze seriálu V-2009 nepřinášejí mír a lásku, ale smrt a válku

Jan Neuman

Jan Neuman

1. 4. 2011

Stejně jako ve Dni nezávislosti přicházejí z hlubin chladného vesmíru. Stejně jako v Battlestar Galactice se podobají lidem a osud světa, jak ho známe, znovu visí na vlásku.

V jako Visitors (Návštěvníci), Zdroj: distributor filmu

Televizní seriál The Visitors (Návštěvníci), u nás známý pod zkratkou V nebo V-2009, převypravuje děj původní televizní minisérie z roku 1983. Příběh začíná poměrně klidně. Pro Zemi jako by nastal zcela normální den. Ovšem jen do chvíle, kdy se nad mrakodrapy New Yorku objeví obrovská mimozemská loď. Podle zpráv z celého světa se takovéto lodě objevují nad každým velkým městem. Mezi obyvateli vládne panika a hysterie.

Velmi brzy však téměř všechny uklidní prohlášení Návštěvníků, že přicházejí v míru a chtějí se jen spřátelit. Některým lidem to ale nedá a po důkladnějším pátrání přijdou na to, že Návštěvníci na Zemi již nějakou dobu jsou, a že jejich cíle nejsou zase tak bohulibé, jak se má na první pohled zdát. Ještěže všichni Návštěvníci nejsou stejní a někteří chtějí pozemšťanům pomoci. Přidávají se na stranu hnutí odporu, které s Návštěvníky bojuje.

Někteří psali dějiny a jiní zase ságu o netopýřím muži

Za obnovením a znovu natočením tohoto projektu stojí v první řadě Kenneth Johnson, který napsal a dokonce i režíroval původní sérii. Na producentských židlích ho podpořili Scott Rosenbaum, který pomáhal rozbíhat seriál Chuck a Scott Petters, známý pro práci na seriálu 4400. Výčet pokračuje Jace Hallem, který rozléval krev v 300: Bitva u Thermopyl a navlékl do černého spandexu Bruce WaynaBatman začíná. Zapomenout by se nemělo ani na Yvese Simoneaua a Steva Pearlmana, z nichž ten první pracoval společně s Pettersem na již zmíněných 4400.

Vypadají jako lidé, ale nejsou to lidé, Zdroj: distributor filmu

Pro Kennetha Johnsona bylo důležité obstarat si nové představitele svých postav. První a asi nejdůležitější z nich je Erica Evans (Elizabeth Mitchell), alias Juliet Burke ze Ztracených. Tentokrát ztvárňuje agentku FBI specializující se na boj s terorizmem a v tom, co dělá, je opravdu dobrá. O něco méně se jí daří v rodinném životě, ve kterém musí řešit neustálé problémy se svým náctiletým a notně neposlušným synem. Kolem Ericy se točí neustále téměř celý děj a po zjištění pravého důvodu pobytu Návštěvníků na zemi, se z počátku poněkud neochotně pouští do boje, nejen za svou rodinu, ale také za celé lidstvo.

Když nejsi člověk, je jasné co tě čeká, Zdroj: distributor filmu

Pro Ericu a vlastně pro všechny bojovníky za svobodu je zásadní Návštěvník Ryan Nichols (Morris Chestnut), jenž se objevil v hororové Jeskyni. Patří k dezertérům, kteří opustili řady svých bratrů a ukryli se na Zemi. Poté, co se ale dozví o příchodu svých méně tolerantních příbuzných, se rozhodne, že lidem je třeba pomoci a spolu s Ericou se snaží vybudovat síť hnutí odporu. Zatímco po nocích pobíhá ulicemi New Yorku ve snaze pomoci lidem, doma zanechává svou partnerku, která tak úplně netuší, co je její milý zač. Ryan si s tím dělá starosti a bojí se o její bezpečí, nicméně okolnosti mu nedávají na vybranou, což je přesně to, co z něj dělá opravdového hrdinu.

Poslední na této straně barikády stojí katolický kněz, otec Jack Landry (Joel Gretsch), další Pettersův spolupracovník ze 4400. Tomu se zpočátku nelíbí, jak lidé nahlíží na náboženství ve spojitosti s nově příchozími, ale záhy přichází na to, že ho čekají mnohem větší potíže. Společně s Ericou a Ryanem pracují na vybudování infrastruktury pro rebely a všemi prostředky se snaží bojovat se zlem. Jack nemůže skupině pomoci tak jako dosavadní členové, i když asi něco odkoukal, když působil jako kněz v americké armádě. Jeho přirozená síla a odhodlání plynoucí z víry jsou ale mnohdy silnější než ocelové svaly Návštěvníků, o duchovním vlivu na jeho ovečky ani nemluvě.  Tímto počínáním se ale brzy upadá v nemilost u Návštěvníky vedeného Vatikánu.

A zase ta Hvězdná brána…

Na druhé straně frontové linie stojí mimozemšťanka Anna (Morena Baccarin), již mohou fanoušci znát jako Adriu z Hvězdné brány. I zde se chová jako chladná manipulátorka a pomalu ale jistě všechno směřuje k uskutečnění svých cílů. K tomu využívá dokonce i svou dceru Lisu (Laura Vandervoort), známou pro svou roli Kary Zor-El (někdy také jako Supergirl) ze seriálu Smallville. Mladá Lisa se na popud své matky zaplétá s Eričiným synem Tylerem (Logan Huffman), což vytváří páku proti Erice i celému hnutí odporu. Lisa sama si však není jistá, jestli pomoci své matce, nebo jestli k  Tylerovi něco cítí. Tyler zase již od začátku působí jako jedna obrovská osina v zadku a přidělává své matce starosti, kam se jen pohne. Téměř až připomíná mladého Wesleyho Crushera ze Star Treku.

Z leva: Tyler, Lisa, Chad Decker, Erica, Jack, Anna, Ryan a jeho snoubenka Valerie, Zdroj: distributor filmu

Hudbou seriál asi neohromí, přestože se najde světlejší okamžik, jako kupříkladu v úvodní znělce, která je tajemná, téměř až strašidelná. Svým laděním připomíná hudbu z české hororové hry Shade: Hněv andělů. To, na čem však divákův zrak spočine, jsou speciální efekty. Tvůrci evidentně vsadili spíše na kvalitu místo na kvantitu. Z hlediska televizních triků zcela jistě nejvíce zaujme vzhled mateřských lodí. Ty jim dokonce dovolují na jejich spodní straně vysílat vlastní obraz, takže to vypadá jako obrovské LCD pověšené na obloze. Opravdu zabodovali maskéři, kteří si pohráli se vzhledem Návštěvníků, hlavně s jejich očními bulvami, jež se čas od času předvedou v celé své plazí kráse. Velmi působivé je každé protržení jejich kůže, které odhalí pravou podstatu vesmírných kamarádů.

Série V může být možná právem považována za béčko. Spousta akce, poněkud slabší příběh, to však ale neznamená, že nemůže jít o dobrou zábavu. V přináší porci intrik, napětí a dokonce i brutality. Co víc, bojující strany se mezi sebou nedělí na padouchy a hrdiny, i mezi rebely se vyskytuje pár černých oveček, takže není důvod si je idealizovat. To dodává celému seriálu jaksi na věrohodnosti.  A kdo ví, kde se nechal inspirovat Roland Emmerich při tvorbě Dne nezávislosti? Třeba právě u původních V.

Název: V-2009 (The Visitors)
Délka: 2 série (počet dílů 22 po 42 min)
Tvůrci: Kenneth Johnson
Kanál originálního vysílání: ABC
Kanál vysílání u nás: Nevysíláno
Hrají: Elizabeth Mitchell, Morris Chestnut, Joel Gratsch, Logan Huffman, Lourdes Benedicto, Laura Vandervoort, Charles Mesure, Morena Baccarin, Scott Wolf.

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Návštěvníci ze seriálu V-2009 nepřinášejí mír a lásku, ale smrt a válku