Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Návštěva muzea či galerie z pohodlí domova? Nový Google Art Project vám to umožní

Eva Chytková

Eva Chytková

8. 2. 2011

!Ukázka virtuální prohlídky!Pro mnoho milovníků umění a muzejních sbírek se otevřela nová příležitost prohlídky známých děl ve světoznámých muzeích a galeriích. Návštěvník nemusí podnikat daleké cesty nebo stát v nekonečných frontách, nyní stačí jen sednout k počítači a pohodlně sledovat, co je libo.

FOTO: Virtuální návštěva galerie

Virtuální návštěva galerie, Zdroj: youtube.com

Dne 1. února spustila společnost Google projekt mapující 17 galerií pomocí kamery Google Street View. Projekt nazvaný jednoduše Art Project trval 18 měsíců a snažil se zachytit mistrovská díla umělců ve světoznámých galeriích a muzeích po celém světě.

Systém založený na panoramatickém pohledu, podobně jako Google Maps, umožňuje široký náhled na místnosti. Možností je prohlédnout si i jednotlivá díla do posledního detailu. Virtuální návštěvník ocení vysokou kvalitu obrazu a vysoké rozlišení. Tímto způsobem je možné zhlédnout více jak 1 000 děl od nejméně 400 umělců.

Skvělé i jako studijní materiál

Každá galerie pak vybrala jedno dílo, které lze sledovat mikroskopickým viděním. Tento mikroskop je přímo ráj pro nadšence, ale i studenty či uměnovědce, kteří díky této metodě mohou zkoumat každý tah štětce. Uživatelé si mohou vytvořit vlastní sbírku obrazů, komentovat je a sdílet je i s ostatními.

A které světové galerie jsou vlastně k vidění? K těm nejpozoruhodnějším patří Ermitáž v ruském Petrohradě, Národní galerie v Londýně, sbírka ve Versailleském paláci, Van Goghovo muzeum v Amsterodamu, londýnský Tate, Metropolitní muzeum v New Yorku a další. Z českých galerií se do projektu zapojilo pouze muzeum Kampa.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Návštěva muzea či galerie z pohodlí domova? Nový Google Art Project vám to umožní