Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Návrhář Hussein Chalayan vytváří modely svítící, pohyblivé i z nábytku

Petra Červená

Petra Červená

1. 2. 2011

FOTO: Návrhář Hussein ChalayanBritský návrhář, výtvarník, filmař a rodák z Kypru Hussein Chalayan si ve své tvorbě téměř nikdy neodpustí prvky mystifikace a architektury. Ve svých kolekcích se snaží o výtvarné vyjádření emocí a reaguje na současné problémy společnosti, které následně transformuje do jednotlivých modelů.

FOTO: Návrhář Hussein Chalayan

Návrhář Hussein Chalayan - LED šaty, Zdroj: youtube.com

Ukazuje tím, že móda není ani zdaleka tak povrchní, předkládající pouze prvoplánovou krásu a vytvářející iluze o krásném životě v přepychu. Móda toho nabízí mnohem víc. Prostor k vyjádření má neohraničené mantinely. Z Husseinových kolekcí je cítit hravost a radost z možnosti svobodného projevu.

Cizinec z ostrova

Inspirací kolekce podzim a zima 2000/2001 s názvem Afterwords se stali uprchlíci opouštějící své domovy v době války.  Čerpal z vlastní zkušenosti, kdy byl při rozdělování ostrova Kypr nucen odejít s celou rodinou. Na dlouho se tak v jeho tvorbě usadila témata života v cizí zemi a vyhoštění.

FOTO: Návrhář Hussein Chalayan - Kolekce Afterwords

Návrhář Hussein Chalayan - Kolekce Afterwords

Rozkládací kolekce

Kolekci Afterwords prezentoval na mole představující obývací pokoj, kde byl kulatý stůl, křesla i poličky. Postupně přicházející modelky si nábytek rozložily a oblékly se například do stolu. Jindy vešla modelka s kufrem, který měl po rozebrání také funkci oděvu, nebo naopak část nábytku složila modelka do podoby kufru. Ze všech dosavadních kolekcí Husseina byla tato nejdůmyslnější. A to nejen z důvodu složitého vyjádření tématu války a uprchlictví.

Cesta za slávou

Za kolekci Afterwords dostal mladý návrhář titul britského návrháře roku. Studoval na prestižní univerzitě Central St. Martins v Londýně, kde se mu podařilo svou závěrečnou prací zaujmout nevděčné kritiky a pomalu se připravovat na boj o přední pozice v módním průmyslu.

FOTO: Návrhář Hussein Chalayan - Kolekce Afterwords

Návrhář Hussein Chalayan - Kolekce Afterwords

Kolekce The Tangent Flows by mohla být složena jen z několika jednoduchých hedvábných šatů, kdyby je návrhář nezakopal na několik měsíců pod zem a teprve po jejich znovuvynoření neprezentoval novou strukturu, která se na šatech vytvořila a právě tím se jeho závěrečná práce stala senzací.

Cit pro nenositelnost

Často se zadaří někomu z módních tvůrců přijít s něčím inovátorsky nenositelným. V loňském roce přišel nablýskaný svět o jednoho z předních vizionářů, a to o Alexandra McQueena. Jeho místo zůstane neobsazené, protože i přes rozšířené tvrzení, že každý je nahraditelný, se občas stane setkání s něčí tvorbou nezaměnitelné. I přesto však Hussein úspěšně atakuje přední příčky o netradiční výtvarné vyjádření.

FOTO: Návrhář Hussein Chalayan

Návrhář Hussein Chalayan - Kolekce jaro/léto 2009 - silikonové šaty

Kolekce minulé a současné

V minulosti jste se mohli setkat v jeho tvorbě s laserovými, poštovními i letadlovými šaty s křídly na ovládání nebo sladkými modely z cukru. Kdo viděl kolekci jaro 2011 od Husseina, neuvěří, že právě to je ten designér, který oblékal modelky do kusu nábytku.

Kolekce je zaplněná splývavými modely z hedvábí, saténu, popelínu a průsvitných pavučinových materiálů. Vlastnosti jako křehkost a smyslnost se pro tuto kolekci staly stěžejními. Žádná excentričnost a experimenty, ale modely podtrhující ženské křivky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Návrhář Hussein Chalayan vytváří modely svítící, pohyblivé i z nábytku