Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Naučte se mluvit! Dostanete přidáno

Redakce

Redakce

14. 11. 2010

Foto: PenízeMožná si řeknete, co je to za blbost. Mluvit přeci umí každý. Opak je ale pravdou. Mluvením se v tomto případě myslí tzv. komunikační schopnost. Rozdíl na výplatní pásce člověka komunikačně schopného a komunikačně tzv. neschopného může činit až 30 procent. A to už si zaslouží pozornost, co říkáte?

FOTO: Peníze

Naučte se mluvit. Stojí to za to, Zdroj: Topzine.cz

To, že je někdo, jak se říká, odborník na slovo vzatý, nemusí nutně znamenat, že zastává ve firmě nejvyšší pozici. Tito lidé jsou totiž velice často tak úzce zaměřeni na svůj obor, že zapomínají na to, že správná komunikace je pro vedoucího pracovníka neméně důležitá. Často se tak stává, že vysokoškoláka přeskočí na vedoucí pozici klidně i středoškolák. Čím vyšší zastává člověk pracovní pozici, tím větší jsou na něj kladeny nároky na komunikaci s lidmi. Takovýto člověk musí lidem porozumět, získat je a přesvědčit, vést a řídit. Nehledě na to, že jim musí srozumitelně vysvětlit, co po nich požaduje.

Problémy mají hlavně technici

Problémy s komunikací mají nejčastěji lidé zaměstnaní v oboru informačních technologií. Technokraté totiž mají většinou nízkou emocionální inteligenci. A jak už bylo jednou řečeno, schopnost prodat své znalosti je pro vedoucí pracovníky velmi důležitá. Tito lidé mají problémy se spisovnou češtinou, zejména pak v psané formě. Velkou vinu nese v tomto případě české školství. Na středních školách se klade důraz hlavně na literaturu. Na většině vysokých škol se s českým jazykem studenti nesetkají vůbec.

I tělo za vás mluví

Vedle schopnosti mluvit je pro komunikaci také velice důležitá tzv. řeč těla. Správný tělesný projev mnohé vypovídá nejen o pravdivosti slov mluvčího, ale také o jeho emocionálních stavech. Nezapomínejte tedy, že mluvit jako kniha nestačí. Naučte se ovládat i svoje tělo.

FOTO: Úspěšný mužSprávný tělesný projev vysílá okolí signály o vašem klidu, jistotě a vyrovnanosti. Člověk působí vyrovnaně, pokud má při stoji nohy mírně od sebe, jedna noha je lehce vpředu. Ruce visí volně podél těla nebo dokreslují gesty vaše slova. Nikdy nezapomínejte udržovat oční kontakt s publikem. Pokud sedíte, sedněte si celými hýžděmi na sedák židle, obě nohy položte celou plochou na zem a kolena mějte několik centimetrů od sebe. O opěradlo je nutné opírat se maximální plochou zad. Ruce jsou volně položené na stehnech nebo na desce stolu. Dlaně natočené vzhůru signalizují otevřenost.

Naopak je nutné vyvarovat se tělesných projevů, které okolí vnímá jako negativní. Zapomeňte na sepjaté nebo překřížené ruce, hraní si s prsty či jinou pomůcku. Podupávání nohou také nevypovídá nic o vašem klidu. Okolí také jistě neocení posed na židli ala leh, drbání se v hlavě či jinde, pocení, kousání se do rtu nebo červenání. Teď si asi řeknete, poučovat umí každý. Také nevím, jak například tik v obličeji nebo červenání ovlivnit. Nicméně všechny tyto projevy vypovídají o nejistotě a minimální praxi v proslovech k druhým. Takže, jak to tak vypadá, pokud nejste žádnej extra suverén jako já, těšte se ještě na pěknou řádku rudých tváří a dekoltů. Ale snad se to jednou podaří vychytat. Za redakci Topzine.cz vám přejeme hodně úspěchů!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Naučte se mluvit! Dostanete přidáno