Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

National Gallery konfrontuje dva slavné krajináře. Turnera a Lorraina

Redakce

Redakce

6. 4. 2012

keelmen heaving in coals by moonlightV londýnské Národní galerii jsou k vidění díla dvou velkých krajinářů Williama Turnera a Clauda Lorraina. Výstava dokládá, do jaké míry byl Turner ovlivněn díly svého francouzského předchůdce.

keelmen heaving in coals by moonlight

William Turner - Členové posádky uhelné lodi za svitu měsíce, 1835. Zdroj: nga.gov

Romantický malíř William Turner patří mezi největší anglické krajináře 19. století a mnozí impresionisté jej považovali za svůj vzor. Ve svých olejomalbách a akvarelech totiž usiloval o zachycení atmosféry okamžiku a soustředil se hlavně na scenérie a přírodu.

„Slunce je bůh“

Častými náměty Turnerových obrazů jsou východy a západy slunce, proměny moře a dramatické přírodní jevy. Velmi si oblíbil Benátky, které zvěčnil na několika plátnech. Jeho malby se vyznačují nádherným měkkým světlem. Pro svou vášeň ke světelným paprskům – a také díky svému výroku „Slunce je bůh“ – je znám jako „malíř světla.“

the junction of the thames and the medway

William Turner - Křižovatka Temže a Medway, 1807.

William Turner byl od počátku své tvorby inspirován dílem francouzského malíře Clauda Lorraina, který působil v Itálii v 17. století a je považován za jednoho z nejvýznamnějších krajinářů francouzského klasicismu.

Britský Claude

O tom, že William Turner byl Lorrainovou tvorbou silně ovlivněn, nebylo nikdy pochyb. Ve své době byl někdy přezdíván „britský Claude“.

Dvě ze svých maleb, Dido budující Kartágo a Slunce vycházející skrze opar, věnoval Turner londýnské Národní galerii pod podmínkou, aby byly vystaveny vedle děl Clauda Lorraina. Prvně zmíněný obraz považoval za své vůbec nejlepší dílo.

Londýnská výstava s názvem Turner Inspired: In the Light of Claude nabízí možnost porovnat, do jaké míry byl William Turner inspirován malbami francouzského krajináře.

Turner Inspired: In the Light of Claude

Národní galerie Londýn

14. 3. – 5. 6. 2012

Oficiální stránky výstavy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

National Gallery konfrontuje dva slavné krajináře. Turnera a Lorraina