Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Natalie Portman i režisér utekli od zombie Pýchy a předsudku

Kdo by neznal populární román Jane Austenové Pýcha a předsudek, kde se ale vzal dodatek – a zombie? Stojí za tím americký spisovatel Seth Graham-Smith, kterému tuto parodickou směs klasiky a moderní zombie fikce vydalo americké nakladatelství Quirk Books.

OBR: Tady to Elišce obzvlášť sekne...

Tady to Elišce obzvlášť sekne…, Zdroj: youtube.com

V někom může neškodné znesvěcení slavného románu z 19. století vyvolat nevoli, ale odhoďme úzkoprsost stranou, vždyť to má být především legrace! A také experiment. Vždyť koho by napadlo vzít klasický román a přetvořit ho v úplně jiný žánr, ovšem s použitím původních pasáží? Koho neodradí úvodní věta románu, může číst směle dál. „Je všeobecně uznávanou pravdou, že zombík, který vlastní mozky, jich bude chtít vlastnit víc.“

Seth Graham-Smith, král příživníků

Jestli kdy byla klasická literatura zpracována nadmíru neuctivě, tak za tím stojí právě Seth Graham-Smith, americký spisovatel, scenárista a producent. Jistě byl inspirován a motivován především představou, jak se z celého projektu pěkně napakuje. A to skoro bez práce. Větší část pasáží totiž v knize zůstalo nezměněných (asi tak 85 % textu). Nezměnila se ani základní zápletka. Ačkoli ale autor shrábl se svým nakladatelem celý zisk, přece jen přiznal Jane Austenové polovinu zásluh a uvedl ji jako spoluautorku.

Poprvé byla kniha Pýcha a předsudek a zombie vydána v dubnu 2009. V říjnu téhož roku poté vyšla i deluxe edice, obohacená o barevné ilustrace a další pasáže se zombie. Kniha dosáhla třetí příčky na seznamu bestsellerů New York Times a v roce 2010 vyšel příběh i jako komix a videohra. Nezůstalo však jen u prvního dílu. V současnosti už existuje i druhý díl Pride and Prejudice and Zombies: Dawn of the Dreadfuls (Pýcha a předsudek a zombie: Úsvit strašlivostí). Snad je jen otázkou času, kdy nám ta slavná veledíla přeloží do češtiny…

Brzy se má zrodit i film, který ale v březnu letošního roku opustil režisér David O. Russel (Fighter). Ihned poté od projektu odstoupila i Natalie Portman, která měla ztvárnit hlavní roli, zombíkobijku Elizabeth. Nedávno film opustil další režisér, Mike White (Stepfordské paničky). Nyní to vypadá, že by mohl film natočit Craig Gillespie, jakmile dokončí Fright Night. Spekuluje se také o tom, že by si mohl adaptaci natočit i sám autor knižní předlohy.

Otázkou zůstává, jestli by byla škoda, kdyby se snímek vůbec nenatočil. Je to hlavně příběh pro teenagery a ti už jedno Stmívání mají (rozuměj: Příšery, nevinnost, krev, láska, slátanina). Kdyby ale celému filmu vévodila stejná myšlenka, jako Sethově knize, mohlo by to být ještě zajímavé. Totiž: Když jsi chudý zombie-zabiják, jsi buď darebák, nebo je tvůj mozek toast.

Tatínku, kup mi nové šaty a katanu

Kdysi dávno byly Britské ostrovy zamořeny přemnoženými zombie a ti začali ohrožovat lidská obydlí. Díky bohu jsou zombíci příliš pomalí, mrtví a hloupí, než aby mohli přemoci anglické obyvatelstvo. Ti, kteří jsou již déle mrtví, navíc pomalu ale jistě ztrácejí lidskou podobu. Ztrácí oči, končetiny, části kůže a nosí shnilé, rozedrané hadry. Ohrožují Anglii už téměř po celou jednu generaci, ale lidé jsou stále dost debilní na to, aby sedávali blízko oken, kde je mohou zombie přepadnout a vydlábnout jim mozky, nebo aby otevřeli dveře a okna v zapařených kuchyních, jako se to při pečení kdysi dělávalo, takže se při dělání večeře stanou sami večeří.

OBR: Sestry Bennetovy vypadají jako opravdové drsňačky

Sestry Bennetovy vypadají jako opravdové drsňačky

Jestliže chtějí dívky přežít do své svatby a dál, musí být stále ostražité. Pan Bennet nechává své dcery naučit krásnému umění boje mečem i nožem. Elizabeth Bennetová je extrémně talentovanou bojovnicí a proslula lehkostí, se kterou odvrátila celou hordu zombie a toho posledního rozkrájela na plátky a kostičky.

A zkoušku odvahy od skeptické lady Catherine de Bourgh, která spočívala v souboji s Ninja Wariors, vyřídila Elizabeth tak rychle, že se ani nestihla zapotit. Pan Darcy je také slušným zabijákem zombie, takže když se tihle dva dají dohromady, můžete je se zalíbením pozorovat, jak bok po boku drtí tu přemnoženou havěť. Idylka.

Když se to vezme kolem a kolem, je to vlastně bezva nápad. Zvláště v našich dobách, kdy může být kdejaký příběh už sotva originální. Když není inspirace, můžeme přece obnovit staré příběhy a vdechnout jim trochu té tolik oblíbené (komiksové, hororové, thrillerové, kriminální nebo prostě jen prasácké) brutální originality. Vždyť co, dnešní děcka už to stejně všechno viděla v telce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Natalie Portman i režisér utekli od zombie Pýchy a předsudku