Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Natáčíme svůj amatérský film: Střihové programy

Redakce

Redakce

9. 5. 2010

Posledně jsme se věnovali výběru mezi kamerou a foťákem, dnes vám nabídneme přehled nejznámějších a nejpoužívanějších střihových programů. Předpokládejme tedy, že už máte kameru nebo foťák vybrán, zakoupen a vyzkoušen v terénu a máte nyní spoustu materiálu na disku svého počítače a krom tlačítka delete nevíte o žádné další možnosti, jak s ním pracovat.

Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Na úvod musím napsat, že tento článek si nedává za cíl naučit vás s každým jednotlivým programem, pouze shrnuje základní informace, které pomůžou ulehčit rozhodování, jaký si vybrat. Taktéž si každý z těchto programů můžete legálně stáhnout a vyzkoušet si na 30 dní zdarma.

Windows Movie Maker

Windows Movie Maker Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Klasika, na které začínal snad každý. Nabízí velmi jednoduché rozhraní a minimum možností. Na počítačích s Windows je kromě nejnovějšího Seven (možnost zdarma stáhnout) už rovnou se základní instalací. Ačkoli je terčem mnoha vtipů od profíků, tak na základní střih postačí. Na nic složitějšího ho však nedoporučuji.

Pinnacle Studio (nejnovější verze 14)

Pinnacle Studio Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Výhodou je jednoduchost a názornost, avšak práce v něm je občas pomalá a zdlouhavá. Také mívá v některých verzích problémy se stabilitou. Pro hovoří nízká cena (od 800 do 2000 Kč), naopak proti poměrně vysoká náročnost na PC a prostor, který program zabírá na disku (až 6 GB).

Sony Vegas (nejnovější verze 9)

Sony Vegas Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Poměrně jednoduchý a hardwarově velmi nenáročný program s vlastní koncepcí, odlišnou od ostatních jmenovaných programů. Stabilita je slušná, ale rozhodně ne dokonalá. Výhodou je nízká cena (1000 – 2000 Kč podle verze).

Canopus Edius (nejnovější verze 5)

Canopus Edius Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Taktéž, stejně jako Sony Vegas, jednoduchý program, který si razí svou vlastní cestu. Výhodou je obrovská stabilita a bezproblémový střih všech formátů. Videa v HD kvalitě zvládne Edius i na slabších strojích. Nevýhodou je vyšší cena (kolem 20 000 Kč, avšak odlehčená verze programu je za 6000 Kč) a ne tak dobrá dostupnost v obchodech.

Apple Final Cut Pro (nejnovější verze 7)

Apple Final Cut Pro Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Pouze pro přínzivce Apple. Profesionální program, na kterém sestříháte vše od rodinného videa po celovečerní film. Problémy se stabilitou má jen drobné. Nevýhodou je nutnost pořídit si kvůli tomu Mac. Pro uživatele zvyklé na PC je přechod je poměrně náročný. Cena programu je také vysoká, kolem 35 000 Kč, odlehčená verze méně, kolem 7000 Kč.

Adobe Premiere (nejnovější verze CS5)

Adobe Premiere Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Taktéž, jako Final Cut, profesionální program. Značná nevýhoda je cena přes 20 000 Kč a obrovská nestabilita, kde i při střihu minutového videa program několikrát spadne. Pokud si na to člověk zvykne a překoná i trošku složitější rozhraní, je schopen sestříhat i celovečerní film.

Jaký vzít?

Jak je vidět, každý program má své výhody i nevýhody, neexistuje jeden dokonalý, který by používali všichni. Na trhu jich je samozřejmě mnohem více, od jednoduchých amatérských až po plně profesionální, ale zabývat se všemi pochopitelně nemůžeme. Můj osobní tip je Canopus Edius, který mě zatím až na pár opravdu maličkostí (nejde plynule zvětšovat písmo, občas nevezme mp3 soubory) nikdy nezklamal.

Výběr je tedy na vás. V příštím dílu se podíváme na samotný střih a vyjmenujeme nejčastější chyby, kterých se člověk při tvorbě svého filmu dopouští.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Natáčíme svůj amatérský film: Střihové programy