×
TOPZINE.cz

Násilí v lesbických párech. Jak vypadá hledání lásky podle Sofi Oksanen

FOTO: Sofi Oksanen
Spisovatelka finsko-estonského původu Sofi Oksanen. Zdroj: Nakladatelství Odeon/Toni Härkönen

Výrazné líčení, podle nálady třeba sytě fialové, červené či růžové, přísně působící linka tenkého obočí a hustá hříva spletená do barevných dredů. To vše doplněné o kulaté brýle ve stylu Harry Potter. Spisovatelka Sofi Oksanen zaujme už na první pohled a je zřejmé, že do ryze komerčního proudu literatury nepatří.

FOTO: Sofi Oksanen
Spisovatelka finsko-estonského původu Sofi Oksanen. Zdroj: Nakladatelství Odeon/Toni Härkönen

Ostatně její pozice mimo hlavní proud jí sluší. Oksanen se narodila ve Finsku, a to finskému otci a estonské matce. V žilách jí koluje divoká krev, která se velmi často promítá do jejích knih. Nespoutanost a divokost navíc podtrhuje svým výše popsaným gotickým vzhledem.

Sofi Oksanen (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy, roku 2005 vydala svůj druhý román Baby Jane. Světového věhlasu dosáhla třetím dílem Očista, za nějž získala řadu literárních ocenění v čele s prestižní cenou Finlandia a Prix Femina pro zahraniční román. Její dosud posledním románem je Čas ztracených holubic z roku 2012. Obdržela Severskou cenu Švédské akademie, která je označována jako malá Nobelova cena.

Finská autorka ale zaujme i na ten druhý, tedy literární pohled. Českému publiku se představila úspěšnou prvotinou Stalinovy krávy, kde poněkud nekompromisně vypráví o poruchách příjmu potravy. Dále se v českých knihkupectvích objevil Čas ztracených holubic či příběh Očista.

A pověst nekonformní spisovatelky si Sofi Oksanen drží i v nové knize s názvem Baby Jane, kterou vydalo nakladatelství Odeon.

Sex jako důkaz svobody i prosté lásky

Piki je drsná, má vyholenou hlavu a s ničím a nikým si nebere servítky. I tak ve zdejší LGBT komunitě patří k těm, se kterými je prostě dobré se seznámit. Tedy pokud vám záleží na vaší image. Nejednou totiž může přijít vhod, že můžete prohlásit: Já znám Piki, tu s pověstí sexuální bohyně. Ostatně její lesbické expřítelkyně by mohly vyprávět…

Vypravěčkou novely Baby Jane přitom není Piki, nýbrž její současná přítelkyně, dokonalý protipól své milenky. Make-up je pro ni nezbytnou součástí, stejně jako lak na nehty či podpatky. Svůj vzhled zkrátka nikdy nepodceňuje. A liší se i charakterem: duší romantička, která hledá lásku a porozumění, což vztah s Piki zpočátku nabízí. Jenže jejich téměř dokonalá symbióza se postupem času změní ve stav, kdy spolu obě nevydrží ani v jedné místnosti.

FOTO: Sofi Oksanen
Jak vypadá hledání lásky podle Sofi Oksanen? Zdroj: Nakladatelství Odeon/Toni Härkönen

Sofi Oksanen i v novele Baby Jane rozebírá existenciální problém současné společnosti, a to hezky po svém způsobu.

Čtenářům a čtenářkám předestře konkrétní situaci, často ji vyhrotí do té míry, že samotný děj až provokuje, a poté nabídne vlastní řešení.

V Baby Jane se zaměřila na psychické choroby mladých lidí a hledání vlastní identity, což popisuje na pozadí vztahu lesbických žen, nevázaného sexu a maximálně, ovšem přitom jen zdánlivě svobodné společnosti.

Právě sexuální svoboda je v knize velmi důležitý moment, ale trochu jiným způsobem, než se na první pohled může zdát. Neslouží jako prostředek účelového a prvoplánového pobuřování. Symbolizuje svobodnou společnost a možnost vlastní volby, která není omezena pohlavním ani věkem. Sex, který u Oksanen není úplně explicitní, pro Oksanen není tabu, nestydí se za něj. Společenské škatulky zde ztrácí význam, respektive jejich zbytečnost a mnohdy až směšnost ukazuje tehdy, když si s nimi hraje a dává je do konfliktů.

Hledání pravé lásky

Na každý pád je Oksanen výborná vypravěčka. Minimalistická, přesto pozorná. A i když volí neobyčejné hlavní postavy (lesbické soužití místo klasického heterosexuálního vztahu) i stěžejní témata knihy (psychické problémy, násilí, myšlenky na sebevraždu) a může se zdát, že její příběh je jen přehnaně smyšlenou pohádkou, ve skutečnosti jen opisuje kruh a vrací se na počátek: i její hlavní hrdinky hledají pravou lásku.

Zároveň v situacích, které by leckoho svedli k sentimentu a naivitě, je Oksanen stručná a syrová, nesklouzává k rozplizlým popisům ani zbytečným úvahám.

Baby Jane je beze sporu provokativní, a to nejen pro to, že si její hlavní hrdinky přivydělávají prodejem nošeného spodního prádla. Oksanen se ničeho nebojí a je přímočará. Poměrně útlou novelu Baby Jane je možné číst hned několika způsoby a najít v ní paralelu se svým vlastním příběhem. A to, zdá se, dělá Oksanen velmi ráda.

Sofi Oksanen: Baby Jane. Přeložila Linda Dejdarová. Vydalo nakladatelství Odeon, 2014. Počet stran: 176.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..