Menu
TOPZINE.cz
Hry na PC

Naše dojmy z telefonu Xperia Play. Trumfne Sony Ericsson herní konzole?

Redakce

Redakce

14. 4. 2011

Hraní na mobilu si vyzkoušel snad úplně každý. Všichni se asi shodneme na tom,  že jde o super způsob jak rychle eliminovat nudu, ale má kvůli tomu smysl pořizovat certifikovaný PlayStation telefon?

FOTO: Xperia Play

Herní Xperia Play je vybavena výsuvnou klávesnicí

To, co redaktory Topzine.cz zajímalo tiskové konferenci Sony Ericssonu zajímalo nejvíc, byl herní telefon Xperia Play. Ten je bohužel na rozdíl od dražších telefonů telefonní rodiny Xperia osazen pouze 5.1 pixelovým fotoaparátem bez speciální technologie Exmor R známé z čoček digitálních fotoaparátů Sony Cybershot a možnosti pořizovat videomateriály v HD. Jeho hlavní devizou je ale herní modul, který obsahuje.

Je to dosud první PlayStation certifikovaný telefon a pro Sony Ericsson také krok do velkého neznáma. Poslední mobil, který se pokoušel skloubit funkce telefonu a handheldu byla Nokia N-Gage a ta je obecně považována za velké fiasko, ne- li dokonce epic fail.

Samotný výrobce přiznává, že se Play nesnaží konkurovat plnohodnotným handheldům, jakymi jsou Sony PSP nebo Nintendo DS. Chce se prezentovat spíše jako plnohodnotný mobil, na kterém se dají pohodlně hrát i hry.

Mobil na rozdíl od handheldu nosí uživatel přece jen neustále při sobě a může si s ním tak lépe ukrátit například prostoje na autobusové zastávce nebo v čekárně u doktora. To je sice pěkný argument, ale výrobce jaksi zapomněl na to, že stále více obyvatel bohatého severu u sebe nosí tablet jako například  iPad2.

 

K tomu aby bylo ovládání her na Xperia Play skutečně pohodlné slouží výsuvná klávesnice, která obsahuje klasické PlayStation rozhraní s dvěma digitálními analogy. Sony Ericsson navíc vyjednává s předními herními vydavateli exkluzivní tituly a během prvního týdne od launche telefonu má být k dispozici více než 60 her. Mezi ně budou patřit i některé klasiky z první PlayStation, jako třeba Crash BandicootMediEvil nebo Destruction Derby.

Stihli jsme si i zahrát

Jednou z námi vyzkoušených her byla FIFA 2010 od EA a musíme přiznat, že pocity z ovládání byly dosti rozporuplné. Po několika minutách hraní jsme stejně přešli na klasické dotykové ovládání a výsuvný gamepad zůstal nevyužit. Za jednu z příčin by jsme označili nepříliš povedené umístění analogů, které jsou skutečně dost blízko u sebe a ovládání jejich prostřednictvím není příliš komfortní.

Druhou hrou, která se nám dostala pod ruce, byla konverze klasické hopsačky Crash Bandicoot z původní PlayStation. Hra je skutečně kopií jedna ku jedné se vším, co k tomu patří. To znamená, že formát obrazu se přepne do 4:3 a po stranách se znatelně ořízne ale i to, že se hra ovládá daleko příjemněji pomocí herní klávesnice. Je tedy vidět, že o komfortu ovládacího rozhraní budou v budoucnu rozhodovat hlavně samotné hry.

Budoucnost Xperia Play je tak skutečně ve hvězdách. Bude záležet hlavně na podpoře od samotného výrobce a jeho schopnosti zajistit přísun exkluzivních titulů, protože konverze her z ostatních telefonů se zatím stále jeví hratelnější prostřednictvím klasického multidotykového displeje.

Samotná idea herního mobilu je určitě perspektivní, Xperia Play se ale zatím nemůže pyšnit žádným výrazným trumfem, například v podobě vysokého výkonu nebo silného exkluzivního titulu.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Naše dojmy z telefonu Xperia Play. Trumfne Sony Ericsson herní konzole?