Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na VŠ

Národní srovnávací zkoušky poprvé už 4. prosince

Zuzana Černá

Zuzana Černá

19. 11. 2010

První termín Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) klepe na dveře. V sobotu 4. prosince k němu podle předpokladu usedne asi šest tisíc uchazečů o studium na vysoké škole. Uzávěrka přihlášek je v neděli 21. listopadu.

Jedinou přípravou na NSZ, jsou testy samotné, FOTO: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Některé fakulty berou první termín NSZ jako regulérní přijímací zkoušku. Jiné argumentují nižší konkurencí, co do počtu zúčastněných, a tudíž i nižší vypovídající hodnotou srovnání, a zkoušku neuznávají. Seznam fakult, které vás přijmou, pokud splníte jejich podmínky již v prvním termínu, najdete zde.

První termín NSZ nabízí pouze zkoušku z Obecných studijních předpokladů, kterou požaduje většina fakult orientujících se podle NSZ. Příště by to měl být také český jazyk a literatura, matematika nebo základy společenských věd. Testovat se bude v patnácti českých a dvou slovenských městech: Brno, Břeclav, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Liberec, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Sokolov, Teplice, Zlín, Bratislava a Žilina

Tip: U NSZ je rozhodující percentil, tedy číslo, které říká, kolik studentů jste předběhli v počtu získaných bodů. I když budete mít špatný pocit, nepanikařte. Ostatní se můžou cítit stejně tak.

I NSZ vytváří společnost Scio. Platí u nich proto podobná pravidla, jako jste zažili u maturitní generálky. Nezapomeňte vypnout mobilní telefony, dostatečně se napít ještě před zkouškou (během ní se pít nesmí), ale nepřežeňte to (na záchod vás také nepustí). Talismany a papírové kapesníky nechte v tašce. A na taháky samozřejmě ani nepomýšlejte. Každé sebemenší provinění je důvod, aby vás od zkoušky vyloučili.

Výsledky testů umístí Scio na webových stránkách do několika týdnů od konání zkoušky – termín se dozvíte přímo u zkoušky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní srovnávací zkoušky poprvé už 4. prosince