×
TOPZINE.cz

Národní park České Švýcarsko se nechlubí jen Pravčickou bránou

Národního park České Švýcarsko je součástí širší oblasti Labských pískovců, nazývané již po dvě staletí Českým a Saským Švýcarskem. Jedná se o nejnovější a v pořadí čtvrtý národní park u nás.

Pravčická brána, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

České Švýcarsko?

Zásluhu na tomto romantickém názvu krajiny mají mimo jiné i dva švýcarští malíři Adrian Zingg a Anton Graff, kteří v druhé polovině 18. století podnikali cesty podél Labe do míst mezi Pirnou a Hřenskem. Již od druhé poloviny 19. století se území stalo velmi vyhledávaným, k čemuž přispěli tehdejší vlastníci panství Kinští a Clary-Aldringenové zpřístupněním turisticky nejzajímavějších míst, jako například soutěsek Kamenice, Pravčické brány nebo vyhlídek u Jetřichovic. Roku 1972 bylo území Labských pískovců vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí a o dvacet 28 let později bylo v její nejcennější části vyhlášeno území s nejvyšším stupněm ochrany – národní park.

soutěsky řeky Kamenice, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

 

Turistika, zábava i adrenalin

Národní park skýtá mnoho možností pro aktivní, ale i odpočinkovou dovolenou. Turisté mohou využít služeb průvodce, horolezecké programy, rafting na řece Labi, let balónem či jen kilometry a kilometry turistických stezek. Hlavní informační centrum parku je umístěno v nové budově v Krásné Lípě, kde návštěvník obdrží vyčerpávající informace o možných aktivitách a krásách parku. Mimo toto centrum provozuje park celoročně několik dalších informačních center, které jsou umístěny blízko nejvýznamnějších bodů parku. Jedná se především o Jetřichovice, Mezní Louku, Hřensko, Pravčickou bránu, Českou a Srbskou Kamenici, Děčín a další.

Mariinina vyhlídka, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

 

Hlavní tahouni parku

Pokud se řekne České Švýcarsko, skoro každému se vybaví Pravčická brána. Tato dominanta parku je asi nejnavštěvovanější a nejproslulejší, ale park může rozhodně nabídnou daleko více. Ať již rozhledny, vyhlídky, malebná městečka, hrady a zříceniny či právě přírodní zajímavosti. Za návštěvu určitě stojí i menší sestřička Pravčické brány, tzv. Malá Pravčická brána, plavba lodičkami v soutěskách řeky Kamenice či  okružní trasa po vyhlídkách v okolí Jetřichovic. Cílů je mnoho, je jen na každém z návštěvníků, které si vybere.

Možnost ubytování v chatě, Foto: Hana Chytrá

Doprava a ubytování

Doprava v parku je více než ideální. Celý park je protkán sítí stezek a okružní silnicí v rámci parku, po které speciální autobus zajišťuje několikrát denně dopravu do hlavních obcí parku, ze kterých se můžete vydat za svým cílem. Ubytování je možné v nesčetných penziónech, hotelích a soukromých chatách, stačí si jen vybrat dle své aktuální finanční situace.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..