Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Národní muzeum se bude zavírat. Exponáty se stěhují pod policejní ochranou

Redakce

Redakce

24. 4. 2011

FOTO: Keltská hlava ze sbírek Národního muzeaPouhých 77 dní zbývá do 7. července 2011, kdy bude historická budova Národního muzea v Praze na celých pět let uzavřena veřejnosti kvůli nutné rekonstrukci. Během této zbývající doby zahájí muzeum sérii akcí, díky nimž se mohou návštěvníci rozloučit s budovou i jejími expozicemi.

FOTO: Keltská hlava

Keltskou hlavu ze sbírek Národního muzea doprovázeli ozbrojení policisté  Zdroj: NM

Z depozitářů Národního muzea jsou postupně odváženy veškeré sbírky. Ve čtvrtek 21. dubna  byly z muzea za mimořádných bezpečnostních podmínek pod dohledem Útvaru rychlého nasazení policie ČR odvezeny nejcennější exponáty: keltská hlava a pohřební výbava knížecího dvojhrobu z Kolína. Kromě nich opustí historickou budovu muzea v následujících 77 dnech téměř 7 000 000 sbírkových předmětů nevyčíslitelné hodnoty a 13,5 kilometrů knih.

Velrybu policie neochrání

Mezi jediné exponáty, které muzeum neopustí, patří kostra velryby, vycpaný slon a žirafa. Kvůli jejich velikosti není možné provést jejich transport. Budou tedy zakonzervovány a po dobu rekonstrukce ponechány v muzejních prostorách.

FOTO: Policejní doprovod převážených sbírek

Policejní doprovod asistoval i při převozu knih

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš se k rekonstrukci vyjádřil slovy: „Národní muzeum nebude již nikdy vypadat tak jako nyní. Návštěvníci se nám často svěřují, že mají naše expozice spojené se vzpomínkami s dětstvím. Mají poslední šanci si je připomenout. Po rekonstrukci jim můžeme nabídnout větší komfort, lepší zázemí i větší a modernější výstavy.“

Co nás čeká v opraveném muzeu?

Hlavním důvodem rekonstrukce muzea je vytvoření lepších podmínek pro uchování exponátů. Nové depozitáře pro přírodovědecké sbírky fungují již od roku 2003. Nyní se stěhuje zejména Historické muzeum a Knihovna Národního muzea. Pro uchování sbírek v naprostém bezpečí bylo důležité dokončení rekonstrukce depozitářů v Terezíně a na Zbraslavi. kam budou dočasně umístěny. Samotné vystěhování sbírek z depozitářů bude ukončeno začátkem července 2011.

OBR: Interiér Národního muzea po rekonstrukci

Interiér Národního muzea po rekonstrukci

Po dobu do začátku plánované rekonstrukce připravilo muzeum pro své návštěvníky mnoho zajímavých akcí. Dne 7. května proběhne akce Stezka lovců mamutů, díky níž se můžete rozloučit s historickými expozicemi. S přírodovědeckou expozicí se budou návštěvníci moci rozloučit o měsíc později. Proběhne i připomenutí 120. výročí otevření historické budovy, které spadá na 18. května.

První sobotu po Mezinárodním dni muzeí, tedy 21. května, je Národním muzeem vyhlášen den volného vstupu a na den dětí, 1. června, muzeum připravilo v rámci projektu Hravé muzeum řadu her a soutěží pro ty nejmenší.

FOTO: Plánované uzavření budovy Národního muzea

Plánované uzavření budovy oznamuje i plakát na fasádě

Celkem 77 dní zbývá na rozloučení a zavzpomínání na dětství společně s Historickou budovou Národního muzea. Její brzké uzavření nám bude připomínat banner a vlajka na budově společně s kalendářem v hale a odpočítáváním na webových stránkách muzea.

OTVÍRACÍ DOBA
denně od 10:00 do 18:00

ZÁVĚREČNÉ PROGRAMY
7. 5. 2011: Stezka lovců mamutů (tkaní na stavu, výroba pravěkých šperků, nádob, hra na archeology)
18.5. 2011: 120. výročí otevření historické budovy (osobnosti z minulosti, exkurse po Muzeu).
21. 5. 2011: Den volného vstupu
7. 6. 2011: Loučení s přírodovědeckými expozicemi
 1. 6.2011: Hravé muzeum – projekt na den dětí (hry a soutěže).
VSTUPNÉ
plné 150 Kč
snížené 100 Kč
rodinné 250 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní muzeum se bude zavírat. Exponáty se stěhují pod policejní ochranou