Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Národní galerie slaví narozeniny volným vstupem. Kupky se však netýká

Eva Csémyová

Eva Csémyová

31. 1. 2013

U příležitosti 217. výročí založení Národní galerie bude v sobotu 2. února a v neděli 3. února vstup zdarma do všech objektů. Těšit se můžete na řadu výstav, ovšem za Kupkovu Amorfu vstupné zaplatíte.

OBR: Kupka Velký akt

Kupku zdarma neuvidíte, přesto stojí za návštěvu. Zdroj: guggenheim.org

Národní galerie byla založena 5. února 1796. Skupina uměnímilovných šlechticů spolu se rozhodla „pozdvihnout upadlý umělecký vkus domácí veřejnosti“. Tak vznikla Společnost vlasteneckých přátel umění, která později založila dvě významné pražské instituce: Akademii umění a veřejně přístupnou Obrazárnu. Ta se stala přímou předchůdkyní Národní galerie.

Výročí svého založení si Národní galerie pravidelně připomíná volným vstupem, který trvá po dobu jednoho víkendu. A na co se můžete těšit?

Nejvíc k vidění je toho ve Veletržním paláci, ovšem musíte počítat i s největšími davy zájemců. Z krátkodobých výstav se můžete těšit na představení díla solitéra generace Osmy a SVU Mánes Jana Trampoty: „Bez vlastního zážitku není porozumění“ a dále na dosud nevystavené koláže Jiřího Koláře na výstavě Jiří Kolář & Béatrice Bizot Korespondáž.

OBR: Jiří Kolář

Roláže, proláže, muchláže, toho všeho se dočkáte u Jiřího Koláře. Zdroj: ngprague.cz

V Paláci Kinských probíhá výstava Život v asijském paláci. Láska, luxus, zahálka a můžete zde navštívit i výstavu Rudolf II. a mistři grafického umění. Šternberský palác nabízí Mistrovská díla rakouského a německého malířství 19. století a ve Schwarzenberském paláci se můžete seznámit s dílem slavného grafika na výstavě Václav Hollar: Ilustrace k Ezopovým bajkám.

V Salmovském paláci probíhá výstava Františka Kupky Cesta k amorfě, za kterou však zaplatíte běžné vstupné 150 Kč / 80 Kč. Na druhou stranu se dá předpokládat, že sem během tohoto víkendu moc návštěvníků nepřijde a obrazy si tak budete moci prohlédnout v klidu.

Pokud se vám nepodaří stihnout navštívit Národní galerii zdarma během tohoto víkendu, nezoufejte. Letos budete mít ještě dvě příležitosti, a sice v sobotu 18. května v rámci oslav Dne muzeí a galerií a v sobotu 8. června, kdy probíhá muzejní noc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní galerie slaví narozeniny volným vstupem. Kupky se však netýká