Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Národní galerie slaví 216. narozeniny! Zve nás všechny na vstup zdarma

Redakce

Redakce

27. 1. 2012

Všech 10 poboček  Národní galerie a umělecká díla od těch nejstarších po nejnovější bude možné navštívit 4. a 5. února. Do všech expozic Národní galerie v Praze bude v rámci 216. výročí jejího založení vstup zdarma.

OBR: Václav IV. a Karel IV. zobrazení na votivním obrazu Jana Očka z Vlašimi

Václav IV. a Karel IV. zobrazení jako bohabojní panovníci Zdroj: Národní galerie

Dějiny Národní galerie v Praze se začaly psát 5. února 1796, kdy se skupinka uměnímilovných šlechticů společně s několika vzdělanci z řad osvíceneckého měšťanstva rozhodla „pozdvihnout upadlý umělecký vkus domácí veřejnosti“. Tak vznikla Společnost vlasteneckých přátel umění, která později založila dvě významné pražské instituce: Akademii umění a veřejně přístupnou Obrazárnu.

A právě Obrazárna společnosti vlasteneckých přátel umění se stala přímou předchůdkyní Národní galerie v Praze. Roku 1902 přibyla k Obrazárně další významná instituce – Moderní galerie Království českého, založená císařem Františkem Josefem I. Moderní galerie pak začala budovat kmenovou kolekci českého umění 20. století. V roce 1918 se Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění proměnila v ústřední uměleckou sbírku nového státu. Vedení Obrazárny se roku 1919 ujal Vincenc Kramář, který ji za krátkou dobu proměnil v moderní, odborně spravovanou galerii.

Národní galerie si 5. února pravidelně připomíná výročí víkendem volného vstupu a zajímavou nabídkou doprovodných programů ke stálým expozicím i výstavám. Programy naleznete na oficiálních stránkách národní galerie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní galerie slaví 216. narozeniny! Zve nás všechny na vstup zdarma