Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Národní galerie se dočkala nového ředitele. Úspěch, nebo průšvih?

Redakce

Redakce

20. 5. 2011

!Anketa! Na cedulce dveří kanceláře ředitele Národní galerie bude po dvanácti letech jiné jméno, vláda Milana Knížáka je u konce.  V pondělí 16. května o tom na tiskové konferenci informoval ministr kultury Jiří Besser. Vůbec poprvé do této funkce zasedne ekonom, bude jím Vladimír Rösel.

FOTO: Ministr kultury Jiří Besser

Ministr kultury Jiří Besser. Zdroj: besser.cz

Výběr nového ředitele Národní galerie (dále už jen NG) se táhne od doby, kdy ředitel Milan Knížák podal na tento post výpověď. Také se není čemu divit. Ve funkci setrval i přes nepokoje a nesouhlas některých svých kolegů celých dvanáct let. Názory na jeho způsob vedení NG se různí, spíše jsou ale negativní. Knížákovi bylo zvláště vyčítáno upřednostňování některých umělců, nakupování uměleckých děl za vysoké částky, snaha prezentace NG spíše jako muzea se stálou sbírkou a centralizaci uspořádání sbírek. Z tohoto důvodu také rok po nástupu Knížáka do funkce odešel ředitel sbírky Starého umění Jiří Fajt, který se o post ředitele instituce od roku 2010 už dvakrát neúspěšně pokusil.

První pokus o jmenování ředitele NG

Začátkem ledna minulého roku informoval ředitel NG Milan Knížák ministra kultury Václava Riedlbaucha o svém odchodu z funkce. Ten měl ředitelskou židli opustit ke konci roku 2011, aby mohl dokončit některé rozpracované projekty. O dva měsíce později byl ministrem vyhlášen konkurz na nového ředitele NG s tím, že nástupce by chtěl vybrat ještě do květnových voleb. Pomoci s výběrem mu měla odborná komise složená jak z úředníků ministerstva kultury, tak z odborníků umělecké obce.

Doporučení komise nemusel ministr respektovat a mohl jej brát spíše jako radu, což se v tomto případě i stalo. Komisí byl doporučen Jiří Fajt. V tomto roce se o post ředitele NG také ucházel i Marek Pokorný, ředitel Moravské galerie v Brně, který skončil podle rozhodnutí komise na třetím místě. Vladimír Rösel se umístil až na pátém místě, nejspíše kvůli svému neatraktivnímu projektu.

Právě ve vizi vedení NG se shodovali Pokorný i Fajt, kteří by chtěli napravit mezinárodní renomé, upravit odborné výstupy a celkově zvednout atraktivitu galerie. Rösel viděl problém jen ve finančním vedení galerie a kdyby funkci dostal, zastával by v roli ředitele spíše krizového manažera, který galerii vyvede z nejhoršího a přenechá ji nástupci.

I přes doporučení komise si ministr kandidáty pozval k sobě na pohovor, kde s každým zvlášť diskutoval o nejlepším vedení a budoucnosti NG. Z konečného rozhodnutí nakonec sešlo, když ministr přenechal volbu ředitele na svém následovníkovi.

Druhý pokus o jmenování ředitele NG

Novým ministrem kultury se stal po volbách Jiří Besser, který výběrové řízení zrušil. Nové chtěl vypsat tak, aby byl ředitel NG jmenován v červnu roku 2011. Po vypsání nového výběrového řízení v tomto roce se opakoval téměř totožný scénář, jako tomu bylo o rok předtím. Do dalšího kola řízení nepostoupil bývalý poradce Pavla Béma Michail Odarčenko a Marek Pokorný. „Výběr jsem zúžil o Marka Pokorného, kterého si jako ředitele Moravské galerie v Brně nesmírně vážím, ale u výběrové komise nezabodoval tolik, kolik možná i sám očekával,“ řekl ministr kultury.

[poll id=“76″]

Tentokrát komise jednoznačně doporučila do čela NG ekonoma Vladimíra Rösela. V této funkci by ale mnozí odborníci z umělecké obce viděli Jiřího Fajta, který své znalosti a schopnosti prokázal jako kurátor NG. Konečné rozhodnutí ministr udělal až po osobních schůzkách s oběma kandidáty, kteří si s sebou měli přivést i své budoucí spolupracovníky.

Jmenování ředitele NG

V pondělí 16. května oznámil ministr kultury jméno nového ředitele NG. Stal se jím ekonom Vladimír Rösel. „Moje rozhodnutí je motivováno snahou vybrat z uchazečů nejlepšího manažera. Především z toho důvodu, že statut Národní galerie umožňuje generálnímu řediteli jmenovat pět odborných ředitelů jednotlivých sbírek. I s ohledem na celkovou situaci v Národní galerii jsem přesvědčen, že lepší bude ekonom – manažer, než historik umění,“ řekl ministr kultury Jiří Besser.

FOTO: Nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel

Nového ředitele Národní galerie Vladimíra Rösela jmenoval toto pondělí ministr kultury Jiří Besser. Zdroj: mkcr.cz

Konečný výběr kritizují někteří kunsthistorici a lidé z uměleckých oborů. Jednou z nich je kupříkladu i Milena Bártlová, která se s projektem Vladimíra Rösela setkala osobně minulý rok, kdy zasedala v komisi pro výběr nového ředitele. „Loni jsme viděli, že pan Rösel je jistě dobrý manažer, ale že mu velmi výrazně schází nějaké jasnější přesvědčení o tom, co vlastně muzeum umění dělá, k čemu tady je. A letos se to proměnilo ještě v tom smyslu, že je zcela zjevné, že pan Rösel jedná v dohodě s nynějším vedením Národní galerie,“ řekla pro Český rozhlas Milena Bartlová.

K situaci se vyjádřil i jeden z největších kritiků Milana Knížáka, výtvarník Jiří David. „Pro uměleckou obec je to tragédie, která nikde v Evropě nemá obdoby. Naprosto nekompetentní lidé z ministerstva v čele s Jiřím Besserem vybrali stejně nekompetentní vedení NG. Nebude žádný personální ani hospodářský audit. Vše zůstane při starém.“

Jedním z důvodů jmenování Rösela do funkce byl ten, že si jako rádce a spolupracovníka vybral Víta Vlnase, stávajícího ředitele Sbírky starého umění NG. Ten se o post ředitele neúspěšně ucházel v minulém roce. Právě kombinace Rösla a Vlnase ministra oslovila nejvíce.

Jmenování Rösela jako ředitele NG by mělo proběhnout 1. června. Od této doby do konce prázdnin bude probíhat k předání agendy. Zatím NG povede stávající ředitel Milan Knížák.

Vladimír Rösler

Pětačtyřicetiletý zakladatel společnosti Lombard Advisory Partners údajně působil v 80. letech jako lektor v pražské NG. Do světa ekonomiky podle dostupných informací vstoupil v roce 1991. Časopisem Euro byl před pěti lety označen za odborníka na letecký průmysl. Jen budoucnost ukáže, zda rozhodnutí ministra kultury bylo správné a Rösler opravdu NG povede k prosperitě jak po finanční, tak i po kulturní stránce.

„Z rozhodnutí pana ministra mám samozřejmě radost. Bližší informace o mých spolupracovnících a o prvních krocích v úřadu ale zveřejním až na tiskové konferenci po svém jmenování,“ komentoval událost Vladimír Rösler.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní galerie se dočkala nového ředitele. Úspěch, nebo průšvih?