Národní galerie pořádá v neděli 20. března benefiční výstavu na podporu obětí přírodních katastrof v Japonsku. Výtěžek z akce bude věnován obyvatelům jedné z postižených oblastí. Zapojit se může každý, vstupné je dobrovolné.
Kacušika Hokusai. Velká vlna v Kanagawě, 1831, Zdroj: Národní galerie v Praze
Národní galerie v Praze se rozhodla zapojit do akcí pořádaných na podporu obyvatel zasažených zemětřesením a tsunami v Japonsku. Pro tento účel uspořádá v neděli od 10 do 18 hodin den otevřených dveří do nové expozice Umění Starého světa v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Výtěžek z vstupného bude věnován prostřednictvím Humanitární organizace ADRA obyvatelům japonské oblasti Tóhoku.
Prohlídka expozice bude zpestřena bohatým doprovodným programem. Návštěvníci si budou moci od 11 do 16 hodin vyslechnout přednášky o japonském umění, hudbě či zhlédnou ukázky japonských bojových umění.
Zájemcům budou také v případě dotazů po celý den k dispozici studenti japanistiky Univerzity Karlovy a kaligrafové, s jejichž pomocí bude možné podepisovat archy na vyjádření morální podpory obětem přírodních katastrof. Od 14 hodin se pak v Ateliéru v druhém patře paláce Kinských uskuteční přednáška a diskuze na téma současné krizové situace v Japonsku.
Od 15 hodin také zazní koncert na tradiční japonské flétny šakuhači za duše těch, kteří ničivým katastrofám podlehli. Koncert proběhne pod vedením známého českého etnomuziologa doc. Vlastislava Matouška.
Harmonogram benefice PRO JAPONSKO – palác Kinských, neděle 20. 3. 2011
1.) 10–18 hod. – den otevřených dveří v nové expozici Umění Starého světa v paláci Kinských – výtěžek z dobrovolného vstupného pro oběti cunami v oblasti Tóhoku skrze veřejnou sbírku občanského sdružení ADRA.
2.) 10–18 hod. – průjezd paláce Kinských – u bronzové lucerny – podpisy na Kondolenční archy na morální podporu Japonců a dotazy na studenty japanistiky Univerzity Karlovy a členy Česko-japonské společnosti.
3.) 10–18 hod. – Ateliér, 2. patro paláce Kinských – Vzkazy pro národ v tísni – pod vedením kaligrafů z Česko-japonské společnosti.
4.) 11–12.30 hod. – Přednáška Krása japonské krajiny – sraz u palácových lvů – Dr. Markéta Hánová, NG v Praze.
5.) 10.30, 13.30 a 15.30 – před vchodem do paláce Kinských – Cesta samurajů – ukázky bojového umění – Česko-japonská společnost.
6.) 14–15 hod. Ateliér, 2. patro – Přednáška a diskuse o katastrofě v Japonsku – Dr. Helena Honcoopová, NG v Praze – Dr. Robin Heřman, Česko-japonská společnost.
7.) 15–15.30 hod. – Sál tibetského umění, 1. patro expozice – Koncert pro duše obětí na japonské flétny šakuhači – Doc. Vlastislav Matoušek, žáci a dcery.
8.) 16–17 hod. – Obrázky z Japonska – Ateliér, 2. patro – dataprojekce uměleckých a architektonických památek Japonska z cest našich japanologů – Dr. Helena Honcoopová, Dr. Markéta Hánová.
9.) 10–18 hod. – Knihkupectví Franze Kafky – prodej katalogů a pohlednic na téma japonského umění.