Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Národní galerie láká na Schikanedera. Uvidíte i znovu nalezená díla

Kamila Nováková

Kamila Nováková

5. 7. 2012

FOTO: Jakub Schikaneder - V rozjímáníDo 21. října potrvá ve Valdštejnské jízdárně výstava obrazů pražského rodáka, Jakuba Schikanedera. Co mohou návštěvníci očekávat a jak Národní galerie mění přístup k návštěvníkům?

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/jakub-schikaneder/]

Jakub Schikaneder (1855 – 1924) se proslavil především obrazy pražských nokturn. Své dílo poprvé představil veřejnosti již v době studií na pražské Akademii v letech 1870 – 1878. Kdo by si však myslel, že Schikaneder maloval pouze noční zákoutí staré Prahy, hluboce by se mýlil.

Po době strávené ve škole se Schikaneder vydal na cesty Evropou. V plátnech se začalo projevovat jeho sociální cítění. Bídu a utrpení zobrazují postavy osamělých žen v nelehkých životních situacích

Za vrchol  této éry lze považovat obraz Vražda v domě (1890) svědčící zároveň pokusy o projev realismu a naturalismu v malířství.

FOTO: Jakub Schikaneder - V rozjímání

Jedním z námětů Schikanederových obrazů jsou trpící ženy. Zdroj: schikaneder.cz

Další známé dílo, které mohou návštěvníci výstavy obdivovat, je Kontemplace (Mnich na mořském břehu, 1893). Duchovní klid, vyrovnanost a umírněnost vyzařující z tohoto plátna stojí v kontrastu se sociálně kritickou Vraždou v domě.

Na počátku dvacátého století se Schikanederova díla už neobjevovala na veřejných výstavách, umělec se společnosti uzavřel. I jeho obrazy se vylidnily. Zrodily se tak série osamělých interiérů a o něco později, po příjezdu na ostrov Helgoland u severního pobřeží Německa, cyklus pohledů na moře a majáky.

Výstava počítá i s dětmi

Rozsáhlá výstava vznikla díky mnohým výpůjčkám ze soukromých i veřejných sbírek a zahrnuje řadu ztracených a znovuobjevených obrazů. Reflektuje tak mnohá období Schikanederovy tvorby.

Národní galerie se snaží upoutat pozornost nejen dospělých, ale také dětí. Kromě klasického katalogu můžete koupit i publikaci s hádankami, omalovánkami a dalším podobným obsahem pro své děti či mladší sourozence. Na webových stránkách výstavy si lze také zahrát hru. Je sice primárně určená dětem, avšak poupravené citáty klasiků z 19. století pobaví spíše starší generaci.

Jakub Schikaneder / Národní galerie v Praze – Valdštejnská jízdárna

20. 4. –  21. 10. 2012
Kurátorka: Veronika Hulíková

Otevírací doba: denně (mimo pondělí) 10:00 – 18:00
Vstupné: 150 Kč /80 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní galerie láká na Schikanedera. Uvidíte i znovu nalezená díla