Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Národní galerie končí v domě U Černé Matky Boží. Kubisté se musí přestěhovat

Redakce

Redakce

17. 8. 2012

Jen do neděle 2. září 2012 je možné navštívit expozici českého kubismu v domě U Černé Matky Boží. Exponáty poté čeká stěhování a není jisté, kdy budou opět k vidění.

Expozice kubismu Národní galerie je svým pojetím a kvalitou vystavených děl mimořádná. Až dosud byla umělecká díla prezentována ve třech patrech unikátního kubistického domu U Černé Matky Boží, který v letech 1911-1912 postavil architekt Josef Gočár.

OBR: Černá Matka Boží

Expozice kubismu v kubistickém domě už dlouho nezůstane. Zdroj: ngprague.cz

V nevelkých, i když o to působivějších prostorách expozice jsou představena díla českých malířů, sochařů, architektů a designérů z let 1910 – 19, tedy z nejvýznamnější etapy kubismu v českých zemích.

Obrazy Bohumila Kubišty, Emila Filly, Josefa Čapka, Antonína Procházky nebo Václava Špály, plastiky Otto Gutfreunda, nábytek z dílny Pavla Janáka a Vlastislava Hofmana, architektonické modely a dokumentace české kubistické architektury spolu s ukázkami užitého umění budou v domě U Černé Matky Boží k vidění už jen necelé tři týdny.

OBR: Šebestián

Svatý Šebestián od Bohumila Kubišty patří mezi kubistické skvosty.

V budoucnosti Národní galerie v Praze přemístí stálou expozici umění 20. století v Čechách do Veletržního paláce. Dům U Černé Matky Boží, který jí nenáležel, uvolní Národní galerie v září k dalšímu využití pro výstavní účely.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní galerie končí v domě U Černé Matky Boží. Kubisté se musí přestěhovat