Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Národní divadlo v ohrožení. Stane se z něj nákupní centrum

Anna Kottová

Anna Kottová

1. 4. 2012

Jedna z největších developerských firem K&U představila novinářům svůj projekt. Do dvou let má místo Národního divadla stát nákupní centrum. „Pražský magistrát už návrh schválil,“ uvedla Sandra Nová, tisková mluvčí firmy.

FOTO: Budova Národního divadla

Za dva roky budou prostory Národního divadla sloužit k jiným účelům Zdroj: Národní divadlo

Pražský magistrát loni v listopadu vyhlásil výběrové řízení na inovativní využití prostor Národního divadla. „Funkci Národního divadla už delší dobu supluje Divadlo na Vinohradech, proto se magistrát rozhodl najít pro budovu lepší využití,“ vysvětlila krok pražského magistrátu mluvčí Petra Stříbrná.

Výběr je definitivní

Výběrové řízení vyhrála developerská firma K&U s projektem nákupního centra. „Myslíme, že to české divadelní scéně neublíží,“ uvedla Sandra Nová.

Firma K&U patří k největším developerským firmám u nás. Vznikla v roce 1995 a majoritním vlastníkem je v současnosti lobbista Radek Slavík. Na kontě má mimo jiné kontroverzní projekt výškových kanceláří v pražských Letňanech nebo pětihvězdičkový hotel Star Five v Dejvicích.

Za moderním nápadem stojí světoznámý architekt a designér Dalibor Bílý. „Byla to práce jako každá jiná. Udělal jsem ji kvalitně a nemám se za co stydět,“ odpověděl Bílý na otázku novinářů, jak se mohl podílet na zničení národní památky.

Zvenku se památka nezmění

Návrh počítá s ponecháním venkovního vzhledu budovy, ale s kompletní přestavbou vnitřních prostor. Ty by se měly přizpůsobit potřebám obchodních buněk. Zákon o ochraně památek č. 231/2001 Sb. se tak projektu netýká. Pronájem se bude pohybovat dle velikosti prostor od 20 do 50 tisíc korun.

FOTO: Plán Národního divadla

Vnitřek Národního divadla bude přestavěn k potřebám nákupního centra Zdroj: Sabina Procházková, K&U

Ředitel Národního divadla Oldřich Červený nechtěl situaci blíže komentovat. „To musí být nějaký nesmysl. To by se v České republice stát nemohlo,“ nechtěl informaci uvěřit herec a člen souboru Miloš Nenutil. „Pokud je to pravda, budeme se bránit soudní cestou,“ oznámil šéf Organizace herců a kritiků Jan Fáma.

Nemusíte se bát, pravda to není. Toto je aprílový článek, takže jej neberte vážně.

Apríl

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní divadlo v ohrožení. Stane se z něj nákupní centrum