Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Národní divadlo uvede nový pohled na svět. Ze života hmyzu pod lupou Špinara

Národní divadlo uvede na svou scénu ve čtvrtek 5. června inscenaci bratří Čapků Ze života hmyzu. Alegorické drama v režii Daniela Špinara tak zakončí tuto sezonu Národního divadla. V hlavní roli Tuláka se objeví Saša Rašilov.

Foto: Saša Rašilov v roli Tuláka

Saša Rašilov ztvární roli Tuláka, který diváky provede celým příběhem. Zdroj: Martin Kámen, ND

Národní divadlo pro poslední premiéru této sezony zvolilo inscenaci bratří Čapků Ze života hmyzu. Uvede tedy alegorické drama v režii Daniela Špinara, který se rozhodl uchopit tuto klasiku ve zcela novém směru. „Inscenace bude plná živé hudby, bude se odehrávat v moderním prostředí jakéhosi industriálního paloučku a kostýmy a situace budou vycházet ze současných inspirací každodenního života kolem nás,“ prozradil o inscenaci Daniel Špinar.

Hru bratří Čapků popisuje tvůrčí tým jako krutou grotesku, která specifickým způsobem přibližuje fungování lidské společnosti. Ačkoli je hra stará přes 90 let, svou aktuálnost tematiky neztratila. Jen používá jiné prostředky pro vyjádření lidské podstaty. Vypráví o tom, že nuda, přemíra nevázaného sexu, hromadění a hrabivost vedou k destrukci a válce. A je to věčný koloběh. Pro režiséra je to spíše jen zběsilá kabaretní revue a podle jeho názoru se divák s otevřenou myslí pobaví. Především sám nad sebou.

Foto: Igor Orozovič a Lucie Žáčková

Igor Orozovič a Lucie Žáčková v roli spořádané rodinky cvrčků.

Příběh Ze života hmyzu zavádí životem zbitého a znuděného Tuláka do světa, se kterým se každý den míjíme, ale který v běžném životě nevnímáme. Tulák se totiž probouzí ve světě hmyzu. Zde mu jednotliví zástupci hmyzí říše specifickým projevem demonstrují lidské charaktery, ctnosti i nectnosti. Ukazují mu, že jejich svět je věrnou kopií světa našeho. Vývoj příběhu pak naznačuje paralelu našich dějin, ale bohužel i naší možné budoucnosti. To vše, co zde tulák vidí, se zprvu jeví jako žert, ale skutečně je možné smát se realitě? Inscenace nabízí plno silných témat, momentů pro zasmání, ale i chvil k zamyšlení.

Na scéně Heinricha Borárose se v hlavní roli Tuláka představí Saša Rašilov. V pyšných a přelétavých motýlech mohou diváci vidět například Karla Dobrého coby Iris a Kateřinu Winterovou jako Clythii. V roli věčně se rodící kukly Michala Kerna a párek milujících se cvrčků ztvární Igor Orozovič a Lucie Žáčková. Kostýmy pro všechny postavy navrhla Linda Boráros.

Ačkoliv inscenace slibuje humor a atraktivitu pro široké spektrum diváků, tvůrci nedoporučují inscenaci pro diváky mladší 15 let.

Foto: Michal Kern v roli kukly

Jak krátký a pomíjivý život umí být, to ukáže kukla a jepice Michal Kern.

V rámci uvedení inscenace Ze života hmyzu nabízí Národní divadlo několik zajímavých tvůrčích dílen a programů pro studenty a pedagogy středních škol a také pro veřejnost. Jedním z těchto projektů je i tvůrčí dílna pro studenty středních škol Hmyz pod lupou. V této dílně se studenti zaměří na rozbor dramatu Ze života hmyzu. Budou mít jedinečnou možnost porovnat pohled na dílo očima bratří Čapků i očima režiséra inscenace Daniela Špinara. Zásadní pro tuto tvůrčí dílnu bude podpora vnímání a reflexe dramatického umění jako svébytného uměleckého projevu.

Dalším program nabízený Národním divadlem se jmenuje Tahák. Jedná se o program pro učitele, kteří dostanou příležitost nahlédnout do tvorby tvůrčí dílny Hmyz pod lupou, aby mohli sami vyzkoušet, co jejich studenty čeká. Posledním programem v rámci této nabídky je mezigenerační setkání Spolu do národa, kde mají příležitost reflektovat hlavní témata hry mezi sebou rodiče, prarodiče i středoškoláci.

Ze života hmyzu, autoři: Karel a Josef Čapkovi, Národní divadlo, režie: Daniel Špinar, scénografie: Heinrich Boráros, kostýmy: Linda Boráros, hrají: Saša Rašilov, Karel Dobrý, Kateřina Winterová, Filip Kaňkovský, Martin Pechlát, David Matásek, Michal Kern, Petr Motloch, Sabina Králová, Rostislav Trtík, Igor Orozovič, Lucie Žáčková, Vladislav Beneš, Jana Pidrmanová, Jaroslav Slánský, Lukáš Kubát, Kristina Sitková

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní divadlo uvede nový pohled na svět. Ze života hmyzu pod lupou Špinara