Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Národní divadlo sklízí ocenění za svůj úsporný projekt EPC

Redakce

Redakce

18. 12. 2010

FOTO: Předseda národní sekce EUROSOLAR předává ocenění řediteli NDNárodní divadlo dostalo letos již třetí cenu za projekt EPC (Energy Performance Contacting). Tento projekt sice nemá mnoho společného s dramatickou tvorbou, nicméně je v dnešní době velmi důležitý. Jedná se o souhrn energetických úsporných opatření.

FOTO: Předseda národní sekce EUROSOLAR předává ocenění řediteli ND

Předání Sluneční ceny 2010 řediteli ND, Ondřeji Černému (uprostřed) Zdroj: Národní divadlo

Finanční objem projektu činí 66,5 milionu Kč. Zahrnuje v sobě využití odpadního tepla, zefektivnění hospodaření s vodou nebo například umístění fotovoltaických článků.

Firma garantuje snížení nákladů

Přípravné práce na projektu byly zahájeny již v roce 2003 a pokračovaly až do roku 2006, kdy byla podepsána smlouva s vítězným uchazečem (ENESA a.s.). „Firma, která projekt realizuje, poskytuje dlouhodobou garanci snížení provozních nákladů ve výši postačující ke splácení pořizovacích nákladů projektu,“ říká manažer projekt Miroslav Růžička.

V říjnu 2010 si odneslo ND a firma ENESA první cenu za nejlepší energetický projekt v mezinárodní soutěži E.ON Energy Globe ČR 2010. Další významné uznání se projektu dostalo v celostátní soutěži Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva životního prostředí ČR. „Všechna ocenění, která Národní divadlo díky projektu EPC získalo, jsou příjemným potvrzením, že jsme se vydali tou správnou cestou.“ Potvrzuje ředitel ND Ondřej Černý.

Zisk České sluneční ceny 2010

V neposlední řadě bylo ND oceněno i národní sekcí evropského sdružení EUROSOLAR. Ta mimo jiné v minulosti ocenila například město Litoměřice nebo letos novináře Čestmíra Klose. ND se tedy může  pyšnit Českou sluneční cenou 2010. Zasloužilo si ji za příkladnou energetickou rekonstrukci historických i moderních budov a instalace obnovitelných zdrojů.

Projekt EPC pokračuje

V budově Národního divadla jsou již v provozu všechna úsporná zařízení. Podobně jsou na tom i další objekty, v kterých se taktéž realizuje projekt EPC. Konkrétně ve Stavovském divadle již byly práce dokončeny vloni. V Anenském areálu a ve skladech dopravy práce probíhají. I v Národním divadle však ještě probíhá další etapa, díky které divadlo ušetří opět o něco více energie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní divadlo sklízí ocenění za svůj úsporný projekt EPC