Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Napalmed: Intenzivní industriální inzultace

Redakce

Redakce

4. 3. 2010

napalmed_iii_04Myslím, že prvoplánové odsuzování určitého žánru je hloupost. Hudba by měla být buď dobrá, nebo špatná. Noise, který vychází buď z extrémního metalu nebo elektroniky, však (zdánlivě) stojí dokonce i mimo kategorii hudba. I v doprovodném textu k CD od mosteckého projektu Napalmed stojí Žádná hudba, žádné ticho. S tím druhým nezbývá než souhlasit, z mého pohledu ale noise hudba je.

CD iii

Napalmed - iii, Zdroj: archiv

Tento žánr asi nejvíce svádí k prvoplánovému hučení a šumění. Není nic jednoduššího, než nastavit hlasitost na maximum, nahrát pár nástrojů a patřičně je zefektovat. Napalmed se k tomuto hluku pro hluk na svém albu, pojmenovaném iii (neboli intenzivní industriální inzultace), naštěstí neuchylují příliš často. Na rozdíl od čistě laptopových projektů, pracují Napalmed v podstatě oldschoolově za pomoci různých kovů, přístrojů, vody, ale třeba i hlasu (řevu).

Rachot jako z továrny?

Už v úvodních dvaceti minutách naznačí, o co půjde, a nepřipraveného posluchače ihned odeženou. Právě tato úvodní pasáž je také ta nejotravnější na celé desce. Veškeré doprovodné zvuky téměř nedostanou šanci kvůli neustálému bílému šumu. Ten je samozřejmě klíčovou proprietou noise, ovšem všeho moc škodí. Po této části, která se poměrně nečekaně zlomí, následuje industriální rachot jako z nějaké zaniklé továrny na konci světa.

Fantastická atmosféra a nervózní, těkající rytmy zde mají největší prostor, i když se často perou se zmiňovaným šumem, stejně jako po zbytek alba, které tvoří jediná, téměř osmdesátiminutová skladba.

iii funguje jako meditace naruby

Zvukově je to samozřejmě extrém, jako téměř veškerý noise. Album ale působí poměrně plasticky, je slyšet, že mu byla, stejně jako nádhernému, ručně dělanému obalu, věnovaná náležitá péče a nejde jen o jeden dlouhý, nesestříhaný jam. Přesto mám dojem, že by mu prospěla buď kratší stopáž, anebo rozdělení na více tracků, s tím, že úvodních dvacet minut bych s klidným svědomím vyhodil.

iii rozhodně není na každodenní poslech, ale skvěle funguje jako určitá meditace naruby, pročištění hlavy pomocí hluku. Záleží ale i na tom, kdo si desku pustí. Věřím, že fanoušci noise nebudou zklamáni, ale pro ty, kteří se s ním nikdy nesetkali, to bude na úvod opravdu pořádná šleha.

Napalmed – iii

Vydáno: leden 2008

Vydavatelství: vlastní náklad

Celkový čas: 79:49

Seznam skladeb: iii

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Napalmed: Intenzivní industriální inzultace