Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nápady laskavého Michala Viewegha

Michal Viewegh s Jiřím Lábusem na křtu audioknihySedmnáct let staré dílo se dočkalo nového zpracování. Knihu Nápady laskavého čtenáře spisovatele Michala Viewegha namluvil Jiří Lábus a jako audioknihu ji nedávno vydala firma Supraphon. Na křtu producentka CD slibovala zábavu. Bohužel jsem ji hledala marně.

Michal Viewegh s Jiřím Lábusem na křtu audioknihy

Michal Viewegh s Jiřím Lábusem na křtu audioknihy, Zdroj: archiv Supraphonu

Nápady laskavého čtenáře je kniha, která obsahuje krátké parodie, v nichž si Michal Viewegh tak trochu dělá srandu z některých českých i zahraničních spisovatelů. Při psaní se snažil napodobit jejich vlastní styl a zveličit některé znaky jejich tvorby.

Na audioknihu se vešlo devět takovýchto parodií – čtyři jsou věnované českým a čtyři zahraničním autorům. Poslední příspěvek působí jako pomyslná třešnička na dortu. Viewegh si zde utahuje sám ze sebe. A aby to bylo více autentické, tuto parodii čte on sám.

Spíš stereotyp než parodie

Zajímavé je, že tuto poslední rozverně nactiutrhačnou literární parodii (jak Viewegh definuje použitý žánr) hodnotím jako nejvíce povedenou. I nejvtipnější. Jak jsem psala už v úvodu, producentka Naďa Dvorská slibovala, že je CD plné vtipných příběhů. Prý se pobaví i ti, kteří parodované autory neznají.

Audiokniha Nápady laskavého čtenáře

Audiokniha Nápady laskavého čtenáře, Zdroj: archiv Supraphonu

I když jsem jich neznala jen pár, stejně jsem se moc nepobavila. U Josefa Škvoreckého se nečekaně hovoří o Danym, Ireně, hudbě, Kostelci. Nechybí sprostá slova a slova jako duše a podobně. U Zdeňka Svěráka si vzal Viewegh na mušku jeho Járu Cimrmana a vytvořil Járu Kindermanna. Popis jeho života mi přišel nudný. (Ale možná je to tím, že jsem nepřišla na chuť ani opravdovému Cimrmanovi.) A podobný názor mám i na ostatní parodie. Lepší nejsou ani ty, které se věnují zahraničním spisovatelům (Alberto Moravia, Ernest Hemingway nebo Erich Segal).

Co vše dokáže vystudovaný herec

Přijde mi, že se autor jen na malý moment vžil do kůže svých kolegů a zahrál si na ně. Zkusil napsat text tak, jak by ho napsali oni. Nic víc. A možná právě proto se mi nejvíce líbil příspěvek nazvaný Váženej pane doktore Moody, tedy autorova parodie na sebe samotného. Zde se do nikoho vtělovat nemusel, protože psal sám za sebe.

Spisovatel Michal Viewegh

Jeden z nejúspěšnějších českých současných spisovatelů Michal Viewegh, Zdroj: viewegh.cz

Co však hodnotím kladně, je hlas herce Jiřího Lábuse. Každou Vieweghovu parodii dokázal přečíst trochu jinak. Vžil se do postav a hlas přizpůsobil i tomu, jak vyzní celé dílo parodovaného autora. Hrabal byl povídavý, Kundera zamyšlený, Svěrák popisný a poučný.

Ale nenechte se odradit mým názorem, třeba v Nápadech laskavého čtenáře (ať už v audioknize nebo v knize obyčejné) najdete něco, co vás zaujme. Já ale opravdu hledala marně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nápady laskavého Michala Viewegha