Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Nakupování v Paříži

Redakce

Redakce

10. 5. 2010

Nakupování neboli shopaholictví je hlavní doménou žen. Myslím, že není nutné to připomínat, jelikož je s tím obeznámen snad každý muž. A nejeden člen mužské populace tím viditelně trpí. Nemohou pochopit, že jedny boty na sezónu opravdu nestačí a dvoje večerní šaty ve skříni jsou neuspokojivý počet.

Chrám Matky boží v Paříži, zdroj: chestofbooks.com

Kam na nákupy?

Nevíte si rady s tím, kam jet rozfofrovat nějakou tu korunu? Pak je tento článek právě pro vás. Ačkoli v tomto případě se nejedná ani tak o koruny, jako o eura. Evropa ukrývá ve svých spárech jednu překrásnou přímořskou zemi. Je jí Francie, země módy, parfémů, zrajících sýrů a lahodného vína. Byl by proto hřích vrátit se domů z této provincie bez tuny suvenýrů.

Co si odvézt z Francie?

Začněme tedy u něčeho tak nevinného, jako jsou potraviny. Jednou z mnoha dobrot, které jsou francouzskou doménou, jsou sušené salámy, nejčastěji z vepřového masa. Na trzích jich najdete nepřeberné množství.

Palačinky jsou další dobrotou na smlsnutí. Stejně jako se po českých městech dost často prodávají párky v rohlíku, ve Francii narazíte na tzv. crêperie. Tyto malé stánky nabízejí obrovské sladké palačinky s různými přísadami (podle ochucení se cena pohybuje od 1,80 eura až do 5–6 eur) a slané palačinky z tmavé mouky. Nejčastěji si je můžete dát se šunkou, sýrem a vajíčkem. Pokud vám tyto původem bretonské palačinky zachutnají, můžete si tmavou speciální mouku koupit v běžné samoobsluze.

Oslaďme si život Zdroj: mtv3.fi

Jak potěšit zvlášť mlsné jazýčky?

Touží vaše chuťové pohárky po něčem sladce lahodném? Pak je marmeláda tou správnou volbou. V běžném supermarketu máte vždy široký výběr ze spousty druhů marmelády. Koupíte tu tak například fíkovou marmeládu (250 g) za 1 euro. Jednou z francouzských specialit je i kaštanová marmeláda. Neváhejte a ochutnejte.

Další známou delikatesou jsou sýry. Pokud máte rádi tvrdé sýry, určitě ochutnejte sýr Compté. Na své si přijdou i vyznavači měkkých ovčích a kozích sýrů.

Co by byla Francie bez vína?

Po nákupu potravin nesmíte zapomenout na alkoholický mok z vinné révy. Víno patří k Francii tak jako pivo k České republice. Dobrá vína tu stojí od 2–3 eur/láhev. Daleko výhodnější je však koupě velkého několikalitrového balení v krabicích. Ceny začínají na 8 eurech za 8–10 litrů. Můžete tak daleko levněji sehnat i značkové víno jako třeba Bordeaux.

Francie a v Paříži si na své příjde každý Zdroj: Topzine.cz

Po dobrém jídle a pití ještě něco na sebe

Až se najíte a napijete, vyrazte do místních butiků a obchodů. Cenově si sice nepolepšíte, ale nové kousky jsou obrovská výzva. Za zmínku stojí proslulé pařížské obchodní domy Galeries Lafayette a La Samaritaine. Kromě nakupování se tady můžete vyvézt eskalátory až na terasu na střeše. Naskytne se vám odtud méně obvyklý výhled na Paříž. Vstup je zdarma. S pocitem celebrity si pořídíte kousky od Louise Vuittona nebo Dolce a Gabbany. No není to skvělé? Je!

Na své si přijde snad každý

Další lákadlo jsou zajisté bleší trhy. Nezapomeňte, že prodavači s vámi s největší pravděpodobností budou chtít smlouvat. Seženete zde vše od parfémů až po hroznové víno. Rozhodně to zní jako lákavá nabídka. Při návštěvě trhů si dávejte dobrý pozor na své osobní věci.

Ještě se rozhodujete, kam na dovolenou? Odložte letáky, katalogy a prospekty. Vydejte se do spárů slunečné země plné nevšedních zážitků a krachujících kreditních karet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nakupování v Paříži