Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2023

Nakladatelství Fragment hledalo konkurenci ke komerčním ságám. A našlo pět povídkářů

Redakce

Redakce

8. 4. 2011

FOTO: KnihaNa začátku roku probíhala soutěž vyhlášená nakladatelstvím Fragment určená začínajícím a dosud nepublikovaným literátům. Na spisovatelskou sekci navázala část grafická. Vítězný návrh obálky se postará o vzhled knihy s povídkami pěti nejlepších autorů. Vydání je naplánováno na květen a zakončí celou soutěž.

FOTO: Přemýšlející čtenář

Budou vítězové opravdu autoři budoucích bestsellerů?, Zdroj: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Začít publikovat vlastní literární kousky není pro žádného autora jednoduché. Když pomine překonání studu, bývá nejtěžší najít někoho s nakladatelskou mocí, kdo by se pokusil začínajícího spisovatele vytáhnout z kolonky amatérský. Přesně takovéto činnosti se rozhodlo věnovat nějaký svůj čas nakladatelství Fragment a vyhlásilo soutěž Hledá se autor bestselleru. Základním impulsem k vyhlášení soutěže nebyla jen snaha pomoci začínajícím autorům, ale i boj proti komerčním fantasy ságám, které záměrně útočí na cílovou skupinu teenagerů a dalších citově vyprahlých duší.

Z expertů a čtenářů složená porota

Soutěžní povídka musela splňovat jen dvě kritéria – vejít se do rozsahu 15 až 20 normostran a být čitelná pro dospělé čtenáře. Všech 423 povídek, které dorazily, byly v prvním kole posuzovány odbornou porotou složenou ze zaměstnanců nakladatelství a novinářů předních českých periodik (Týden, Lidové noviny, Právo a zpravodajský server idnes.cz). Porota vybrala 15 povídek, jejichž úryvky byly zveřejněny na internetových stránkách soutěže a magazínu Týden.

Tam o jejich kvalitě hlasováním rozhodovali čtenáři a postupně vyřadili deset povídek. Nutno uznat, že výběr pěti vítězů byl proveden pečlivě. Nicméně i u vítězných povídek se mnohdy objevují náznaky průměrnosti a rádoby květnaté věty se občas proměňují spíše v prázdná místa než v ozvláštnění textu.

FOTO: Michal Viewegh

Jeden z nejprodávanějších českých současných spisovatelů Michal Viewegh, Zdroj: viewegh.cz

Samotní porotci pak hodnotí celou soutěž velmi rozporuplně. Někteří považují zaslané literární pokusy za brak s občasným výskytem světlých výjimek, zatímco jiní jsou českou amatérskou tvorbou nadšeni a vyzdvihují především talent vítězů. V podstatě se ale porota shodla na tom, že nejčastěji byla pohoršena plytkostí či přílišnou komplikovaností děje, přehnanou snahou o umělecké působení textu, postrádáním pointy, gramatickými chybami, špatně zvoleným tématem, přemírou vulgarismů či špatnou stylistikou.

Lepší než Michal Viewegh?

O kvalitě vítězných textů se můžete přesvědčit sami na stránkách soutěže, kde jsou uveřejněny dvě třetiny každé z povídek. Ten, kdo si vzpomíná na soutěžení o nejlepší kapitolu Blogového románu, které pořádal výrobce pitné vody Magnesia ve spolupráci s Michalem Vieweghem, jistě uzná, že nakladatelství Fragment má, na rozdíl od výše jmenovaného pokusu, v úmyslu o úroveň české literární scény pečovat.

Vítězné povídky, jak organizátoři soutěže slibovali už na začátku, se dočkají publikování. A aby soutěžení amatérů nebylo málo, i o přebal knihy se bude bojovat. O grafické návrhy knihy se bude také hlasovat, jméno vítěze se dozvíme v půlce dubna. Na začátku května už bude kniha autorů bestsellerů k mání, 5. května proběhne v pražském Paláci knih Luxor slavnostní autogramiáda a na knižním veletrhu Svět knihy v Praze se autoři se svým debutem představí veřejnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nakladatelství Fragment hledalo konkurenci ke komerčním ságám. A našlo pět povídkářů