Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nakladatelé se nevzdávají, na konec června chystají demonstraci

FOTO: Knihy a penízeČeští knihkupci a nakladatelé nesouhlasí s vládou a zvýšením snížené sazby DPH. Po neúspěšné schůzce s ministrem financí vyhlásil jejich svaz demonstraci. Svůj názor dají hlasitě a ve velkém najevo v druhé polovině června.

FOTO: Knihy a peníze

Vláda má v otázce DPH jasno, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Návrh zákona na zvýšení snížené sazby DPH vláda schválila minulý týden ve středu. O den později se s nakladateli setkal ministr financí Miroslav Kalousek. Vyslechl si zástupce nakladatelů, v mnohém jim dal zapravdu, ale nic už měnit nehodlá. Přednost dává politické shodě.

Mluvení do větru

Proti zvýšení DPH knižní branže bojuje od samého počátku návrhu. Svaz českých knihkupců a nakladatelů mezi veřejnost vpustil Výzvu na obranu knih, která dnes čítá přes 156 tisíc podpisů.

Podpisy, zdá se, pro politiky nic neznamenají. Klidné je nechal také happening, který knihkupci a nakladatelé uskutečnili na začátku května. Na několik minut knihami zabarikádovali vstup na Karlův most.

O nezájmu o osudu českých knih mluví také to, že se ministr financí se zástupci Svazu českých knihkupců a nakladatelů setkal až den poté, co zvýšení DPH schválila vláda. Od příštího roku bude DPH činit 14 a od roku 2013 konečných 17,5 procenta.

Knihy se musí obětovat

Produkce českých knih se sníží minimálně o třetinu, nejvíce budou postiženy učebnice, odborné knihy a překlady. Dojde k rozpadu distribuční sítě, zanikne řada menších knihkupců a nakladatelů. Na trhu práce zanikne dva až tři tisíce pracovních míst. Omezení nabídky nových knih bude mít v delším časovém horizontu negativní důsledky na čtenářskou gramotnost mladé generace, na vzdělanost celé společnosti a na její konkurenceschopnost. To jsou hlavní myšlenky knihkupců a nakladatelů, s kterými přišli za ministrem.

„Ministr Kalousek naši argumentaci přijal a shodně s námi rovněž nepovažuje za významné příjmy státního rozpočtu z výběru zvýšené DPH u knih. Informoval nás však o tom, že v zájmu koaliční dohody nelze udělit žádné výjimky z jednotné sazby DPH a že budoucnost českých knih je třeba obětovat politickému konsensu,“ komentoval schůzku předseda Svazu Vladimír Pistorius.

Podle slov Pistoria se Svaz s takovým vysvětlením nehodlá smířit, proto bude pokračovat v boji proti DPH. Na druhou polovinu června ohlásil demonstraci. Svaz tentokrát chystá něco mnohem většího než stavění DPHráze u Karlova mostu. K akci bude přizván také Svaz novinářů a Unie vydavatelů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nakladatelé se nevzdávají, na konec června chystají demonstraci