Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Náhradníci: dokonalí robotičtí ochránci působí průměrně

Redakce

Redakce

1. 10. 2009

Žijeme v uspěchané době, která je náročná na vzhled, pracovní schopnosti i naši psychiku. Abychom se dál netrápili, natočil pro nás Jonathan Moscow Náhradníky, kteří nám mají ulehčit náš trpký život za pomoci nejnovějších technologií.

Ostřílený Bruce Willis vyráží vstříc boji se zločinem. Zdroj:scifiscoop.com

Ostřílený Bruce Willis vyráží vstříc boji se zločinem Zdroj:scifiscoop.com

Náhradníci jsou novým sci-fi Jonathana Moscowa, režiséra Terminátora: vzpoury strojů. Snímek se zaměřuje na přetechnizovanou dobu, ke které pomalu, ale jistě spějeme. Lidé se dnes stávají otroky technologií jako jsou mobilní telefony, počítače nebo internet a náhradníci  mají představovat přicházející  období, ve kterém vrcholí jak nové technologie, tak i plastická chirurgie.

Náhradníci představují dokonalé roboty, kteří za nás nejen vystupují na veřejnosti, ale také za nás skvěle vypadají, zatímco naše zanedbané já je ovládá z bezpečí svého domova.

Díky těmto pomocníkům se už  nemusíme bát, že se nám stane nějaká nehoda, že selžeme na rande kvůli špatnému vzhledu, nebo že nám věk či jiná indispozice nedovolí věnovat se svým zálibám, či si najít práci. Pěkná utopie, že?

Tvůrci ale lidské nešvary rozvinuli do větších rozměrů. Náhradníci se ve světě stanou tak populárními, že téměř každý začne využívat lákavého vzhledu a nikomu vlastně ani nevadí, že jejich pravé já je naprosto izolováno.

Agent Greer a Petersová mají počíháno na masáky. Zdroj: scifiwire.com

Agent Greer a Petersová mají počíháno na masáky Zdroj: scifiwire.com

Jednoho dne ale tento dokonalý život začnou narušovat záhadné případy vražd, při kterých skrze svého náhradníka umírají i jejich majitelé. Tento znak nedokonalé ochrany by však mohl ohrozit produkci náhradníků, proto jsou na pomoc povoláni agenti FBI Greer (Bruce Willis) a Petersová (Radha Mitchell).

Hlavními podezřelými se záhy stávají lidé z rezervací tzv. masáci, kteří zastávají lidské hodnoty a tvrdě vystupují proti veškerým technologiím. Jak to ale dopadne, když Greer ztratí svého náhradníka a je nucen pátrat na vlastní pěst?

Originální myšlenku Náhradníků založenou na komiksu a japonských výzkumech nelze upřít, se zpracováním už to bude horší. Díky vysokému rozpočtu snímek efekty jen hýří. Úvod tvoří poměrně zdařilý sled spletitých záběrů ze skutečných výzkumů, které vrcholí érou náhradníků.

Dále zde nechybí dokonalé zpracovaní robotů, přestřelka s masáky, Willisův poškozený terminátorský náhradník, promyšlené středisko I.M.T. produkce nebo kosmetické centrum fungující spíše jako autoservis. Občas ale méně znamená více, a proto skákání náhradníků působí už poněkud kýčovitým dojmem.

Náhradníci často představují naše ideální já, může to být však i náhradník jiného pohlaví či barvy pleti. Vzledem k tomuto neomezenému výběru ve skutečnosti vůbec nevíte, kdo ti lidé vlastně jsou.

Kdepak lifting, to chce celou novou fasádu. Zdroj: media.monstersandcritics.com

Kdepak lifting, to chce celou novou fasádu Zdroj: media.monstersandcritics.com

O to se ale v přetechnizovaném světě nikdo nezajímá. Proč také, když podoba, kterou denně vídáte, je atraktivnější a také jste si na ni už zvykli? A jelikož na ulici nezavadíte o skutečného člověka, je svět plný stepfordských paničekmužů roku.

Co se týká hereckého obsazení, tvůrci šli očividně na jistotu. Role strážce zákona má Bruce Willis už v malíku, a proto ani zde nezklame svým civilním projevem se špetkou černého humoru. Radha Mitchell po jeho boku, známá např. z hororu Sillent hill, ho poměrně dobře doplňuje.

Svět nahradníků je tak trochu ironií na naší technologickou závislost v posledních letech, proto postava agenta Greera má zobrazovat jakýsi zbytek lidství v nás.

Bohužel i přes zajímavou myšlenku, dobré efekty a kvalitní herce působí Náhradníci jako průměrný film. Napětí moc nepocítíte a líbivé tvary vás také dlouho bavit nebudou. Spidermanovské skákání náhradníků a pár nedotažených scén vám rozhodně na zážitku taktéž nepřidají.

Přesto celkově film nepůsobí úplně špatně, jen mu chybí osobitost a lepší propracovanost. Z kina budete nejspíš odcházet spokojeni s tím, jak vypadáte, pár dní omezíte účast na facebooku… a tím vlastně splníte i celé poselství filmu.

Náhradníci (Surrogates)

Akční / Sci-Fi / Thriller
USA, 2009, 88 min
Režie: Jonathan Mostow
Hrají: Bruce Willis, Rosamund Pike, Radha Mitchell, Ving Rhames, Valerie Azlynn, Boris Kodjoe, Michael Cudlitz, Jack Noseworthy, Helena Mattsson, Ned Vaughn, Jordan Belfi, Devin Ratray, Jennifer Alden

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Náhradníci: dokonalí robotičtí ochránci působí průměrně