Menu
TOPZINE.cz
Sport

Nahlédněte za brány tenisové Mekky, anglického Wimbledonu

Redakce

Redakce

14. 6. 2011

Necelý týden zbývá do zahájení Wimbledonu, jednoho ze čtyř slavných tenisových grandslamů. Dnes se s námi podíváte do tenisové Mekky – anglického All England Clubu, kde hlavní část turnaje, ve kterém Tomáš Berdych loni došel až do finále, 20. června začíná.

Výsledkové tabule

Na výsledkových tabulích byl ještě donedávna pavouk loňského ročníku Foto: Jan Havel

Hned po průchodu hlavní bránou spatříte velké tabule s pavoukem turnaje. Je jich tu pochopitelně více, protože se nehrají jen dvouhry mužů a žen, ale také jejich čtyřhra a pak turnaj juniorů a juniorek. Momentálně jsou na ní výsledky z minulého roku, kdy se náš tenista Tomáš Berdych dostal až do finále, kde podlehl světové jedničce Rafaelu Nadalovi ve třech setech.

Naproti se nachází tenisové muzeum, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací z historie turnaje a kde jsou také k vidění trofeje pro vítěze. Jako bonbónek je zde téměř živý John McEnroe ve 3D provedení, který k vám promluví o svých pocitech z tohoto turnaje a zavzpomíná na své velké zápasy.

Tenisové muzeum

V areálu na vás čeká i muzeum Foto: Jan Havel

S muzeem je propojený i obchod se suvenýry, kde si můžete zakoupit upomínkové předměty. Zde vás velice mile přivítají a řeknou potřebné informace k prohlídce. Ta sice trvá devadesát minut, ale věřte, že tato hodina a půl uteče jako nic.
Na začátku prohlídky se prochází znova kolem výsledkových tabulí, abychom se brzy ocitli mezi kurty druhé kategorie. Ty jsou v těsné blízkosti vedle sebe a kapacita se pohybuje v rámci několika stovek.

Upozornil bych na jednu věc: může se zdát, že na těchto zapadlých dvorcích není nic zajímavého k vidění, opak je pravdou. Pokud chcete vidět Rogera Federera, Rafaela Nadala, Tomáše Berdycha a jiné hvězdy z bezprostřední blízkosti, doporučuji právě tato místa. I top hráči se zde totiž, zejména v úvodních kolech, ukážou. To samé platí pro další menší kurty číslo čtyři až jedenáct, které tvoří čtyři řady po dvou opět těsně vedle sebe, a dá se mezi nimi během zápasů volně procházet. Nezoufejte tedy, pokud se nedostanete na některý z hlavních stadionů, ale naopak využijte neopakovatelné atmosféry na jednom z provinčních dvorců.

Několika málo kroky od kurtů pomalu vystoupáme na velice známý Murray Hill. Vršek se nachází před dvorcem číslo jedna,  po Centr kurtu druhým největším. Na tomto kopečku sledují některá z důležitých utkání ti diváci, kteří se nedostali přímo na stadion. Pahorek je velmi populární a zejména v horkých dnech je i zde téměř plno.

Murray Hill

Populární Murray Hill Foto: Jan Havel

Samotný kurt číslo jedna je velice útulný a i z nejzazších míst je dobře vidět na hrací plochu. Navíc na vás v případě deště z odlehlých míst neprší. Z prvních řad naopak dešti neuniknete, střecha zakrývá až druhou polovinu sedaček. Celkově je lepší se připravit na to, že během turnaje zmoknete. Minulý rok byl sice historický v tom, že nepršelo, nelze se na to ovšem spoléhat. Centr kurt má kapacitu přes patnáct tisíc diváků a od minulého roku je na něm instalovaná moderními technologiemi prošpikovaná zatahovací střecha.

Právě tady se odehrálo nespočet památných utkání, mezi která určitě patří nejdelší finále v historii turnaje z roku 2008 mezi Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem. Utkání skončilo skoro za tmy po téměř pětihodinovém dramatu. Z vítězství se radoval mladý Španěl, který udolal Švýcara 18:16 v rozhodujícím setu.

Dočkáme se podobně dramatického finále i letos? Na to si budeme muset počkat do 3. července, kdy se hraje finále mužů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nahlédněte za brány tenisové Mekky, anglického Wimbledonu